Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)

r012Годишният конгрес на световното дружество на новозаветните учени (Studiorum Novi Testamenti societas – SNTS) се проведе от 5 до 8 август 2014 г. в унгарския град Сегед. Домакин тази година е римокатолическият богословски факултет на сравнително новия университет в града, основан през 1921 г. след преместването в него на унгарския университет от Колошвар (сега Клуж-Напока), Румъния.

В конгреса взеха участие над 200 учени в областта на Св. Писание на Новия Завет от всички континенти, като най-много бяха, както обикновено, от Европа и след това от Северна Америка – САЩ и Канада. Свежи сили се вляха и от проведената непосредствено преди това конференция на младите университетски преподаватели (с докторска степен) по Нов Завет от десетина централно- и източноевропейски страни.

r003

Конгресите на SNTS нямат една централна тема, като по традиция се дава възможност на докладчиците да изберат на каква тема ще говорят. Така основният доклад на президента на дружеството за тази година, проф. Удо Шнеле от университета в Хале, Германия, беше на тема „Ранното християнство и образованието”. Въз основа на свидетелствата в книгите на Новия Завет известният учен направи заключението, че образователното равнище както на самите апостоли, така и на християните не е било ниско, както са твърдели противниците на християнството още от самото му начало. При това образоваността на авторите свидетелства познания в различни области на науката, изкуството, различните умения, спорта. Съответно равнище на образованост трябва да се предположи и у християните, за които са били предназначени новозаветните книги. Още повече че първоначално християнството се е разпространявало в градска среда и задължително – в еврейските общности там, независимо от числото на повярвалите евреи. Противно на по-стари виждания на прочути новозаветни учени като Мартин Дибелиус и Рудолф Бултман проф. Шнеле убедително доказва, че всичко онова, което са постигнали светите апостоли и техните ученици още в първите десетилетия от живота на Христовата църква, „предполага образованост, мислеща вяра, интелектуално интересни предложения към тогавашното общество, които са били толкова привлекателни, че много хора са изоставяли своите дотогавашни религиозни и социални виждания и са прегръщали новата вяра и нейния светоглед”.

r010Беше добро съвпадение, че и други доклади се съсредоточиха около раннохристиянската книжнина от края на 1 и от 2 век, разглеждаха се творения на св. Игнатий Богоносец, св. Поликарп Смирненски, св. Ириней Лионски и др. като преки продължители на делото на светите апостоли и особено на онези, които са ни оставили свои писания, включени в канона на Новия Завет. В областта на критиката на текста видни западни учени като Дж. К. Елиот застъпиха становища в полза на достоверността на съхранения до нас новозаветен текст, включително и във византийската литургическа традиция, от която произлизат старобългарските преводи. Бяха изнесени десетки доклади на английски, френски и немски език, като по традиция в това дружество не се правят преводи, нито учените се ограничават на кой от трите езика да изнесат доклад, да направят изказване или да отговорят на зададен им въпрос.

Конгресът беше зачетен от унгарския министър на човешките ресурси Золтан Балог, който е протестантски пастор, завършил богословие в Тюбинген, Германия. Той откри в конгресния център изложба от стари и съвременни издания на Библията на унгарски език, както и на друга библеистична книжнина. Прием на всички делегати и гости даде и ректорът на университета проф. Габор Сабо в сградата на ректората.

В конгреса на SNTS участваха православни учени и преподаватели в областта на Новия Завет от България, Германия, Гърция, Италия, Румъния, Русия, Сърбия (по азбучен ред).

По време на конгреса бяха проведени и годишните заседания на комитетите на SNTS за регионите, където новозаветната наука се развива особено много през последните две десетилетия: Азия, Африка, Източна Европа, Латинска Америка. Българският професор по Свещ. Писание на Новия Завет, д-р Иван Ж. Димитров, член-учредител на Комитета за Източна Европа още от основаването му през 1995 г., беше избран за нов мандат от 5 години, тъй като засега няма друг български учен, който да членува в SNTS. Така се осигурява и подпомагането с нова, съвременна библеистична книжнина на Библейската библиотека при БФ на СУ „Св. Климент Охридски”, която миналата година отпразнува 15-годишнината от основаването си, а вече отчита богатство от почти 10 000 библиотечни единици. Неин директор сега е доц. д-р Ивайло п. Ив. Найденов, преподавател по Св. Писание на Стария Завет.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9u48y 

Разпространяване на статията: