Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

15Избраният в Прешов предстоятел на Църквата на Чешките земи и Словакия митр. Ростислав изпрати писмо до Вселенския патриарх Вартоломей, в което го уведомява за своя избор и се надява да се срещне с него. Новият предстоятел бе избран по спорен начин в условията на разцепление в тази поместна Църква, настъпило след оставката на предишния предстоятел Христофор.

Чрез писмото си митр. Ростислав иска да установи контакт с Вселенския патриарх и да получи признанието на Вселенската патриаршия за каноничността на неговия избор.

Митрополит Ростислав уверява патриарха, че „приема и изповядва догматичните решения на св. Вселенски и Поместни Събори на Православната църква, както и техните св. Канони и св. Предание на Църквата”.

„Вярвам, че Вашите молитви, от които в този момент се нуждая както лично, така и за доброто на паството на нашата поместна църква, ще бъдат чути от Всесилния Господ, така че да се яви единството на вярата между нас заедно с доброто сътрудничество на Божията нива”, пише той, цитиран от Dogma.

Митр. Ростислав кани Вселенския патриарх да присъства лично или чрез свои представители на неговата интронизация, чиято дата предстои да бъде уточнена.

Поместната църква на Чешките земи и Словакия изпадна в дълбока криза след оттеглянето на бившия й предстоятел Пражкият архиепископ и митрополит на Чешките земи и Словакия Христофор. Тя се дължи на различни фактори, сред които са малкото на брой епископи, липсата на монашество и като цяло дефицитът на собствен църковен облик. Поместната църква получи автокефалия два пъти: един път от Московска патриаршия през 1951 г. и втори път от Вселенска патриаршия през 1997 г. Последната не признава автокефалията, дадена от Москва през съветския режим, настоявайки за правото на Вселенския патриарх да дава автокефалия в Православната църква, а Московска патриаршия смята томоса на Вселенска патриаршия за признаване на автокефалията, дадена от нея няколко десетилетия по-рано.

Раздвоението личи ясно в административното устройство на църквата – между томоса от 1997 г. и устава на църквата от 1992 г. има съществени противоречия, които продължават да съжителстват, пораждайки множество проблеми. Например, според томоса катедрата на църквата е в Прага, а според устава може да бъде в Прага или Прешов, Словакия. Томосът нарича тримата епархийски архиереи на тази църква митрополити, а Пражкият архиерей е титулуван „Архиепископ на Прага, на цяла Чехия и Словакия”. Уставът от 1992 г. следва руската практика, според която митрополитът е по-висша административна длъжност от архиепископа. Затова епархийските йерарси се титулуват архиепископи, включително и този на Прага, а предстоятелят на цялата църква е митрополит и др.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/93ph3 

Разпространяване на статията: