Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

Митр. Методий (Кудряков), глава на Украинската „автокефална църква“, потвърди информацията за възобновяване на преговорите с каноничната Украинска православна църква. „Наистина, към края на миналата година се обърнахме към предстоятеля на Украинската православна църква митр. Владимир с предложение да възобновим диалога, започнат през 1995 г.“.

По негово мнение положението в страната, когато „съществуват няколко православни юрисдикции, които не са в канонично общение“, е абсурдно, тъй като те имат „общо вероучение, общо канонично предание, общ обряд“ и ги разделя само „отношението към поместния статут на Православната църква в Украйна“.

Според митр. Методий преговорите трябва да доведат до намиране на „начин за обединение и придобиване на поместен статут, който да удовлетворява всички“.

Според него митр. Владимир (УПЦ-МП) не е противник на идеята за поместен статут, а различията в подходите се обяснява с това, че „паството на Украинската автокефална църква е предимно в западните и централните райони на Украйна, където хората са със силно изразено национално съзнание. Докато Украинската православна църква има енории не само в централна Украйна, но и на юг и изток, където са разпространени проруските културни и политически симпатии“.

Главата на Украинската автокефална църква отбеляза също, че някои религиозни публицисти от привържениците на самопровъзгласилия се Киевски патриарх Филарет (Денисенко) се отнасят крайно болезнено към възобновяването на преговорите с УАПЦ и УПЦ.

Заради благото на Църквата, заяви митр. Методий, той е готов „на обединителния събор да се откаже от пълномощията си на глава на УАПЦ, но не е готов да пожертва интересите на автокефалната Украинска църква, а само своите собствени“.

През есента на миналата година Украинската автокефална църква се отказа от обединение със самопровъзгласилата се Киевска патриаршия на Филарет, за което силно лобирали държавните власти. Според някои източници в тези процеси участвали и представители на Константинополската Вселенска патриаршия. Причината за провала на обединението е възобновяването на преговорите с каноничната Украинска църква в страната.

* Източник: Интерфакс

** След отделянето на Украйна от бившия вече Съветски съюз в страната се създадоха няколко нови формации, претендиращи тъкмо те да са Украинската православна църква. Докато основното православно население (което е мнозинство в Украйна в сравнение с не-православните) остава в рамките на Руската православна църква – Московска патриаршия, не на последно място и поради простия факт, че кръщението, съответно християнизирането на Русия е започнало тъкмо от украинските земи, тогава носещи името Рус. Така каноничната православна юрисдикция в Украйна продължава съществуването си като автономна Украинска православна църква, главата ѝ е „екзарх“ на Украйна, Киевски митрополит; той е сред първите членове на Св. Синод на РПЦ.

В унисон с центробежните политически тенденции в Украйна веднага след политическите промени в Източна Европа и мнозина украински духовници се поддадоха на натиска да услужат на политиците, като се отделят от РПЦ. Само че политическите сили – много. Затова и излезлите в неканоничност православни формации – не малко. Един от парадоксите беше и този, че вторият човек в РПЦ след (покойния) патр. Пимен – Киевски митрополит Филарет – също се отдели и се самообяви за патриарх на Украйна, признат от някои политически сили в страната и от някои разколници по света, включително и от нашите, в България.

Митр. Методий (Кудряков) е глава на една от неканоничните православни формации в Украйна. Той има седалище в Тернопол. Към тази формация са още няколко епископа. Те явно са най-трезви от украинските разколници, понеже, както се вижда, активно се стремят към възстановяване на каноническия си статут. Ако тези усилия се увенчаят с успех, от това ще спечели само православието в тази измъчена от множество разколи страна.

Стига само тази готовност за разговори с митр. Владимир Киевски да не е ход по посока на получаване на автокефалия за Украинската православна църква, понеже засега все още няма условия за това.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aurw 

Разпространяване на статията: