Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

xalkidiki skouries_aftodioikisi-380x270Ръководството на Св. Гора в лицето на свещената Епистасия за първи път взе публично отношение към протестите на жителите на североизточната част на Халкидика (част от която е и Атонският полуостров), които протестират срещу плановете за добив на злато в региона. Представител на Св. Гора, отец Никодим, е запознал лично със становището на светогорската общност протестиращите на тяхно събрание в градчето Йерисо преди няколко дни. Светогорският представител е заявил, че ще запознае лично министър-председателя Антонис Самарас с позицията на манастирите на Атон. Епистасията твърди, че нито един светогорски манастир няма да продаде горски участъци в местността Скуриес, където компанията "Гръцко злато" възнамерява да започне добив на злато. Протестът на светогорците е провокиран и от ареста на двама протестиращи граждани през февруари т. г. Те настояват двамата арестувани да бъдат незабавно освободени, тъй като те са добре познати на монашеската общност, работили са многократно в различни светогорски манастири и са "извън всяко подозрение" за престъпление. Двамата мъже са били арестувани по подозрения за нападение и опожаряване на техника на фирмата, проучваща находището на злато в областта. Днес в. "Етнос" съобщава, че министър-председателят А. Самарас е отишъл в Св. Гора, за да разговаря с монасите по "текущи проблеми на светогорската общност".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x698a 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.