Мобилно меню

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (18 Votes)

photo-4От 1 до 3 март в бенедиктинския манастир Нютшау, северно от германския град Хамбург, се проведе семинар, посветен на годишнината от Освобождението на България. Организатор на събитието беше немският приятелски кръг на протестански, католически и православни християни „Филоксения“. В семинара взеха участие Константийският епископ Антоний, викарий на  Западно- и Средноевропейския митрополит Симеон, иконом Любомир Леонтинов от българския храм в Берлин, свещеник Кръстин Апостолов, ефимерий и председател на българската църковна община „Св. Кирил и Методий“ в Хамбург. Сред гостите на семинара беше и проф. Божидар Андонов от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", който изнесе два доклада с мултимедийна презентация на тема: “Българската православна църква – стожер на българската народност“ и „Българските манастири – перлите в короната на България“. Сред присъстващите бяха и много българи, дошли както от Хамбург и околностите, така и от по-далечни градове и провинции на Германия.

Сред дискутираните по време на форума теми беше изборът на новия Български патриарх Неофит и перспективите пред БПЦ след неговата интронизация. Немските домакини споделиха, че пресата в Германия е отразила избора на Български патриарх. Медиите там определят новия предстоятел на БПЦ като образован, интелигентен, дипломатичен, харизматичен. Участниците в приятелския кръг „Филоксения“ споделиха, че се надяват патриарх Неофит да спомогне още повече за укрепване на връзките на БПЦ с християните извън България.

На 2 март в храма на бенедиктинския манастир епископ Антоний отслужи света Литургия в съслужение с двамата български свещеници о. Любомир и о. Кръстин.

На 3 март епископ Антоний и придружаващите го духовници и гости бяха посрещнати сърдечно от членовете на българската православна общност в Хамбург. Срещата им се състоя в храма на сръбската православна община, защото православните българи тук нямат свой храм, а предлаганите им възможности за ползване на чужди храмове не са „по джоба“ на енорията.

Епископът и свещениците отслужиха и молебен за Освобождението на България. В края на богослужението беше възгласено многолетие за новия Български патриарх Неофит.

Накрая проф. Андонов отново говори, този път пред богомолците, за борбата и ролята на Църквата ни за запазване на българската идентичност – род, родина, език и култура. След това се състоя непринуден, приятелски разговор на членовете на църковната ни общност с епископ Антоний за нейните проблеми, за търсене на начини и средства за решаване на най-належащите въпроси, свързани с функционирането на общината в Хамбург.

Дискусиите по време на семинара, организиран от приятелски кръг "Филоксения":

photo-2

Епископ Антоний в бенедиктинския манастир Нютшау край Хамбург:

photo-3

С членове на българската църковна община в Хамбург:

photo-1


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xxu66 

Разпространяване на статията: