Мобилно меню

3.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 3.86 (7 Votes)

kourakisНов спор избухна между управляващата партия в Гърция "Нова демокрация" и опозиционната радикална левица СИРИЗА. Той беше причинен от изявленията на депутата и министър на образованието в сянка на левите Тасос Куракис, който предложи заплатите на свещениците да се плащат от въведен за конкретната цел данък. А той да се плаща само от онези от гърците, които ще заявяват, че са вярващи християни.

От "Нова демокрация" реагираха веднага и отправиха остра критика към изявленията на депутата. „Сините” провокираха СИРИЗА да разясни дали е съгласен с налагането на нов данък „очевидно за цялото население на страната, след като процентът на православните християни надхвърля 90 на сто. Очакваме с интерес разясненията от страна на СИРИЗА за размера на този данък и начина, по който ще се плаща”.

Тасос Куракис отвърна на „удара” и уточни, че предложението, което е отправил по време на конференция на тема „Църквата и Левицата”, е свързано с евентуалната промяна в заплащането на свещениците.

„Предлагаме държавата да престане да плаща заплатите на свещениците. Очевидно е, че след като се обявяваме за разделението на държавата и църквата, не е възможно да продължи изплащането на заплатата на свещеник от която и да е религия от държавния бюджет. Алтернативното ни предложение е налагането на специален данък на гражданите, които при подаването на данъчните си декларации ще заявяват, че са православни християни, а доходите от данъка ще се дават на Църквата. В този случай гражданите ще трябва да са напълно информирани, че заявлението на тяхната религия автоматично ще води до налагането на този данък”, посочва в съобщението си депутатът.

„Ако мислят, че могат, нека го направят”, беше отговорът на представителя на Светия Синод, отец Тимотеос Антис пред GRReporter. Той определи думите на депутата като „празни приказки” и допълни: „В залата на Богословския факултет на Солунския Аристотелев университет, където се проведе конференцията, присъстваха съидейници на г-н Куракис, които казаха, че въпреки неговите думи заплатите на свещениците ще продължат да се изплащат от държавата”.

Последвалото съобщение на депутата, в което пише, че каквито и да са промени ще бъдат плод на задълбочен диалог с представители на Църквата, на практика потвърждават неговите думи.

В действителност налагането на така наречения „църковен данък” не е идея на гръцката радикална левица. Подобен налог съществува в няколко европейски страни, сред които са Германия, Дания, Финландия, Швеция и дори католическа Италия. Там данъкоплатците могат да изберат кой да бъде получателят на данъка в размер на 0,8 на сто от годишния им доход: държавата, католическата църква или други религии. Ако гражданите не посочат конкретен получател, парите се използват за социални помощи или в областта на културата.

Дискусията около налагането на подобен данък и в Гърция засегна голяма част от обществото. Разделението на държавата и Църквата е един от „болните” въпроси, който никое правителство досега не си е поставяло като реална цел.

Забраната за вписване на религията в личните карти предизвика грандиозни протести в края на 90-те години. Инициатор и организатор на протестите беше Църквата, водена от изключително популярния по онова време архиепископ Христодулос.

Спорът между "Нова демокрация" и СИРИЗА предизвика много коментари в социалните медии. По-религиозните потребители се опълчиха на вероятността да им бъде наложен подобен данък от бъдещо правителство на левите. „Взеха ни работата, заляха ни с данъци, а сега искат да вземат и вярата ни”, беше написала гневно млада вярваща.

Трусове имаше дори сред симпатизантите на либералните партии. Някои от тях заявиха, че данъкът не е чак толкова лоша идея и приведоха примерите с останалите страни, където той съществува. Други обаче ги разкритикуваха с думите: „Водихме битки, за да спре изписването на религията в личните карти. Не можем да се съгласим с връщането на тази отживелица, която нарушава човешките права”.

Спорът се разрази по време на невиждан досега флирт на левицата с църковните среди. В неговите рамки вестник „Авги”, който подкрепя и подпомага политиката на СИРИЗА, подари на читателите си книга с житието на светец.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/arr4d 

Разпространяване на статията: