Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

89982.pПредставителите на различни вероизповедания във Франция се обявиха срещу приемането на закон за легализация на еднополовите бракове. Вчера лидерите на различни религиозни общности посетиха Националното събрание – долната камара на парламента - и изказаха пред депутатите своите възражения срещу подготвяния законопроект, съобщава ИТАР-ТАСС, цитирана от Православие.ру.

Архиепископът на Париж кардинал Андре Вен-Труа се е изказал пръв и е припомнил безкомпромисната позиция на Римокатолическата църква по този въпрос, която още през лятото започна кампания срещу тази инициатива на правителството на Франция. „Такава стъпка ще доведе след себе си до изключително дълбоки и коренни промени, които като цяло ще се отразят на баланса на отношенията в обществото. В дадения случай става дума за напълно нов модел на социума“.

По време на парламентарните изслушвания православните вярващи са били представлявани от митрополит Йосиф, управляваш епархията за Западна и Южна Европа на Румънската патриаршия. В изказването си от името на събранието на православните епископи на Франция той е призовал парламентаристите да се откажат от разглеждането на законопроекта. „Документът трябва да бъде изтеглен и да се организира общонационална дискусия по този сложен въпрос“, е заявил той.

Президентът на Протестантската федерация на Франция пастор Клод Бати е подчертал, че поддръжниците на идеята да се предостави на сексуалните малцинства правото да регистрират бракове несправедливо използват като аргумент принципа за всеобщо равенство, който е една от основополагащите ценности на Френската република. „Брак за всички“ е само лозунг - е отбелязал той. - Бракът не е само признаване на любовния съюз, но и институция, определяща съществуването на съюз между мъжа и жената и осигуряваща приемственост между поколенията“. С тази формулировка напълно се е съгласил и главният равин на Франция Жил Бернайм.

Накрая председателят на Френския съвет на мюсюлманите Мохамед Моссауи е заявил: „Става дума за дълбоко преобразуване на обществена институция, чиято история наброява хиляди години. Благодарение на брака човечеството е поддържало своето съществуване през цялата история и е предоставило на обществото ясни морални ориентири, които му служат за опора“.

Легализацията на еднополовите бракове беше едно от предизборните обещания на новия президент на Франция Франсоа Оланд. Законопроектът, разрешаващ еднополовите бракове във Франция и даващ възможност на такива двойки да осиновяват деца, беше одобрен от кабинета на министрите в началото на ноември. Очаква се документът, предизвикал широка полемика във френското общество и провокирал многохилядни протести, да влезе за разглеждане в парламента през януари.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/aaqyd 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.