Мобилно меню

3.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 3.86 (7 Votes)

pictureКонференцията на католическите епископи в Германия е съгласувала с Ватикана нов регламент за напускане на Католическата църква. Всеки католик, който официално заяви, че напуска Католическата църква, губи право за участие в църковните тайнства, тоест той не може да се изповядва, причастява и да става кръстник. Решението на немската църква е отговор на делото на професора по църковно право Хартмут Цап, който от няколко години защитава правото да остане католик без да плаща църковен данък. Църковното членство в Германия е обвързано с плащането на църковен данък към съответната деноминация. Затова не са малко германците, които формално принадлежат към някоя традиция, и в определен момент заявяват публично нейното напускане, което води и до освобождаване от съответния данък. Проф. Цап официално е заявил пред властите, че напуска Католическата църква и няма да плаща църковен данък, но настоява на правото си да участва във всички религиозни обреди наравно с другите вярващи. Той се позовавал на декрет на папа Бенедикт XVI, в който се говори за доброволно, а не за задължително плащане на данъци. Той заявил, че като католик ще дава доброволни пожертвования, но в по-малък размер. След няколкогодишен съдебен процес съдът решава, че заявлението за напускане на Църквата пред държавните служби носи и вътрешноцърковни последствия и така проф. Цап губи делото. Сега той е подал апелация пред висшия административен съд на Германия, но решението на епископите предваря делото. Мотивът на епископите е, че който гражданин не заплаща религиозните ритуали, няма право и да участва в тях. Изключение се прави единствено за венчанието.

Декретът влиза в сила от 24 септември т. г. В него старателно се избягва думата "отлъчване", но недопускането до причастие има характер именно на отлъчване от Църквата. Ватиканът е посъветвал германската Католическа църква да бъдат провеждани разговори с всеки вярващ, решил да напусне лоното на Църквата, относно причините за напускане и възможностите за връщане. 

Църковният данък в Германия е въведен през 19 век. Дотогава църквите са финансирани от държавата като компенсация за отнетото им имущество. Впоследствие се въвежда църковен данък въз основа на държавната статистика за религиозната принадлежност на гражданите. Сега църковен данък плащат католици, евангелисти и юдеи. Католическата църква събира 8-9% подоходен данък, събиран от данъчните служби, които за своето посредничество удържат от 2 до 4,5% от събраните пари. Богатите енориаши плащат по-малък данък - до 3,5%. По този начин Католическата църква в Германия събира няколко милиарда евро ежегодно.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3pcr9 

Разпространяване на статията: