Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

7696 131През август т. г. излезе от печат първият просопографичен лексикон по Християнска археология - Биографски лексикон по християнска археология, том І-ІІ, Регенсбург 2012;  Stefan Heid / Martin Dennert (Hrsg.) Personenlexikon zur Christlichen Archäologie. Forscher und Persönlichkeiten vom 16. bis 21. Jahrhundert, 2 Bände.Verlag Schnell und Steiner, Regensburg 2012.

Изданието обхваща биографии, библиографична и архивна справка за над 1 500 изследователи на християнското изкуство за период от пет века – от зората на първите археологически открития в тази област до днес, т.е. от ХVІ до ХХІ в. Изследването е разработено в два тома по проект на PIO „Просопография по Християнска археология” (2007-2012), под ръководството на проф. Щ. Хайд (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana, Romа) и д-р М. Денерт (Basel / Freiburg), а публикациите са дело на общо 166 учени от университети, институти и архиви в Европа, Азия, Северна Африка, САЩ и Канада.

Заедно с множество известни вече в документалистиката личности като Антонио Босио, Джовани Батиста де Роси (наречен „баща на християнската археология”), Антон де Ваал, Антонио Феруа, Жан-Пол Алберт Февие, Йозеф Вилперт, Франц Дьолгер, Ханс Льоранж, Никодим Кондаков и Казимирж Михайловски в лексикона са разгледани достойно също биографиите на други, по-малко известни или несправедливо ощетени от историята имена на учени и изследователи, които са интересни за историята на християнската археология и изкуство.

Текстовете в двутомника са подредени на хронологичен принцип и обхващат биографски справки за личности през периода ХVІ-ХХІ век, които са от над 30 държави в Европа, Северна Африка и Северна Америка.

Най-тясно са застъпени учени, изследователи по християнска (у нас църковна) археология, но също и такива по класическа и провинциално-римска археология, ориенталисти, византинисти, филолози, историци на изкуството, архитекти, гимназиални учители, журналисти, публицисти, богослови, географи, епиграфи, коптолози, откриватели и изследователи на катакомбите, музейни директори и реставратори. Не липсват също биографични справки за клирици, участвали дейно в развитието на християнската археология – римски папи, кардинали, митрополити, епископи, свещеници, представители на ордени, множество християнски мисионери в Турция, Палестина, Сирия, Египет и Северна Африка.

Освен именния показалец основен акцент представлява също географският и терминологичният апарат. Сред най-важните акценти са географски понятия като Русия, България, Полша, Чехия, Словакия, Словения, Румъния, Унгария, Босна и Херцеговина, и термини като православие, римокатолицизъм, лутеранство, реформатство, англиканство, клирици, агностици и др.

От българските учени са включени изследваните по архивни данни биогарфииите на акад. проф. протопрезвитер Иван Гошев, Кръстю Миятев, Васил Пандурски, Йорадн Иванов, Богдан Филов, Теофил Иванов и др. А сътрудник на изданието от българска страна е доц. д-р Емил Иванов, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", далечен приемник на о. Ив. Гошев.

Всяка публикация се състои от биографска и библиографска част. Биографията съдържа в кратък вид основни акценти от жизнения и творческия път на изследователя, като на първо място е изведен неговият принос конкретно за християнската археология.

Към всяка от разглежданите биографии изданието предлага за първи път пред научната общественост архивни данни, голяма част от които непубликувани досега, в това число над 700 архивни фотографии. Това се отнася както до основните архиви, така и до частично запазените или разхвърляни архивни материали, най-вече онези от частни сбирки или в откъслечни писмените кореспонденции.

По този начин просопографичният лексикон има достойнства не само на спомагателно пособие, а представлява навременен и иновативен изследователски инструмент.

Заедно с текста на немски език в библиографската част на том ІІ на лексикона задължителната и общоприета научна информация е изведена прегледно, за да може да се ползва от всеки учен - начинаещ или утвърден - с лекота и удобство.

В края на том ІІ е поместен също индекс с местата и институциите, в които описаните в лексикона изследователи са действали и с които са били в научен обмен, като по този начин е възможен бърз преглед за престоя им в конкретни институции, университети и институти например в Париж, Рим, София, Будапеща или Москва.

Промоционалната цена преди пускане в продажба е 99 евро, като запитвания за поръчки могат да се отправят директно през електронния сайт на издателството: http://www.schnell-und-steiner.de/artikel_7696.ahtml


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3pcy4 

Разпространяване на статията: