Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)

https://dveri.bg/imagesПрез последните години балът за прием в богословските факултети към университетите и църковните висши училища  (6 академии, основани през времето и по инициатива на предишния Атински архиеп. Христодул - б. р.) постоянно намалява, съобщава информационният портал Amen. Изключение прави Богословският факултет в Солун (на снимката), където има леко повишаване на бала. Друг оптимистичен момент през тази години е възобновяването на приема на студенти в катедрата по Социално богословие в Атина, който беше спрян преди една година заради скандали с избора на преподавателския състав. Ключов фактор за избора на кандидат-студентите през тази година е било осигуряването на професионална реализация от факултетите, което богословските факултети не са могли да предложат.

Въпреки спада на бала в Богословския факултет в Атина са запълнени всички 279 места. Новооткритата стара катедра по социално богословие във факултета ще запълни всички 135 места държавна поръчка, а във факултета в Солун ще имат 207 нови студента, колкото са били и миналата година.

За разлика от богословските факултети балът във висшите църковни училища е спаднал под психологичното ниво от 10 000 пункта. Всички учебни заведения обаче са запълнили отпуснатите им места, както тези на общо основание, така и специалните места, отпускани за деца от многодетни семейства.

Приемането във висшите учебни заведения в Гърция, включително и богословските, се определя въз основа на резултатите от общогръцките матури и в тях участват всички завършили ученици. Така често пъти се случва в богословските факултети да попадат младежи и девойки, които нямат никакво желание да учат богословие или дори са съзнателно невярващи. Това е твърде сериозен проблем пред богословското образование в Гърция. Другият също сериозен проблем е, че завършилите богослови, които са кандидати за учители по Религия, чакат дълги години, докато бъдат разпределени на свободно място.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3audp 

Разпространяване на статията: