Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (25 Votes)

DSC08667На 24 юни българите в баварския град Регесбург отпразнуваха Еньовден - рождеството на свети Йоан Кръстител със света литургия. Сънародниците ни от града край Дунава и от околностите се стекоха на празника. Св. литургия беше отслужена от иконом Виктор Иванов-Цимер, а в църквата ни пя ангелогласно и немският православен хор под ръководството на от о. Георг Хан, дякон при румънската църква в града. Слово за празника произнесе и проф. Божидар Андонов от БФ на СУ „Св. Климент Охридски”. Вадим Зубик, богослов, завършил Киевската духовна академия и кандидат за свещеник, също помагаше на нашия свещеник по време на литургията.

Българите в Регенсбург имаха и друг повод за радост. На 23 юни в навечерието на раждането на Кръстителя и Предтечата на Иисус Христос приеха свето кръщение пет дечица от града. Младо семейство кръсти петте си деца, което е нормално събитие за църквите в по-големите градове на България, но тук това е много рядко срещано явление; през последните десет години съм имал само шест кръщения, от които две - на мои близки в Италия“, сподели за читателите на Двери.бг о. Виктор, български свещеник за градовете Пасау и Регенсбург. Спомням си с умиление времената, когато сме имали по 10-12 кръщения на ден в църквата „Св. Богородица” в столичния кв. Подуяне в България. Тук, в Германия, нещата изглеждат отдалече много цветни, но действителността е друга“. Наистина, в по-малките градове на Германия работните места са малко, има нашенци, които пътуват от Пасау и Регенсбург до Мюнхен, за да ходят на работа, много хора получават социални помощи, за да оцелет. Такъв е случаят и с това семейство от Регенсбург, на което нашият отец извърши безплатно светото таинство кръщение на петте им дечица.

Друго радостно събитие е пристигането на иконите за иконостаса на църквата ни в Регенсбург. Художникът Владимир Матов, който е изработил проекта и е изпълнител на иконостаса и на зографските работи по него, за пореден път доказа със своята отлична работа, че е ненадминат в идеите и таланта си.

Известният у нас и в чужбина художник-иконописец, който миналата година нарисува иконите от основния, „царски” ред на иконостаса, сега е изрисувал библейски сцени и в долния иконостасен ред. Там са изографисани събития от шестоднева. На първата икона виждаме как Бог сътвори небето и земята, на втората - Бог сътворява Адам, а от реброто му Ева и отвежда двамата в Рая, на третата е съгрешаването на Адам и Ева и изгонването им от Рая от ангела с огнен меч, четвъртата сцена изобразява обещанието за изпращане на Спасител.  

Художникът Вл. Матов е ангажирал още един талантлив иконописец, който по чудо на над 60-годишна възраст за първи път открива таланта си да рисува. Това е Георги Савов, приятел на отец Виктор от годините му в България. И понеже „приятел в нужда се познава” Георги е приел въпреки заетоста си да даде окаже братска помощ в завършителните работи по иконостаса на българската православна църковна община „Св. Николай Мирликийски Чудотворец” в Регенсбург. Негово дело са иконите на дванадесете Господски празника, сега той работи и по иконите на царските двери – сцената на св. Благовещение, както и иконата, която стои над тях – на Тайната вечеря.

В края на богослужението отец Виктор изрази благодарности към всички, които са спомогнали за направата на иконостаса и иконите, като благодарностите му бяха отправени и към един негов състудент-богослов, живеещ в Америка, който е пръв сред дарителите на църквата ни в Регенсбург – г-н Петър Живанов, възпитаник на Духовната академия в София. Той е поел ангажимент да подпомогне и направата на паметната плоча на свети Методий на български език в Регенсбург. Нека Бог дава на него и семейството му, благоденствие и мир, здраве и спасение и във всичките му добри дела успехи!

Кръщението на петте български деца:

DSC08548


DSC08775

DSC08779

DSC08785

DSC08786


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kd9h 

Разпространяване на статията: