Българска делегация е присъствала днес на тържествената служба в българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул, а тържествената св. Литургия е била отслужена от Врачански митрополит Калиник. Това съобщи Емил Велинов, държавен експерт в Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет.
На гости на българската общност в Истанбул са били зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков, директорът на Дирекция „Вероизповедания“ проф. Иван Желев, Христо Георгиев, директор на Дирекция „Европа І“ в МВнР, и Агнес Зашева – главен секретар в Министерството на културата.
Църквата „Св. Стефан“, осветена през 1898 г. и известна като Желязната църква, днес е отбелязала сто и седмия си храмов празник. След службата българската делегация е имала среща с Константинополския Вселенски патриарх Вартоломей.
Очаква се тази вечер нашата делегация да се срещне с настоятелите от Българската църковна община, каза Велинов. По думите му на срещата предстои да се обсъдят важни въпроси за състоянието на българските църковни имоти в Турция. През 2006 г. ще бъдат ремонтирани метохът към църквата „Св. Стефан“, Екзархийската сграда в кв. „Шишли“ в Истанбул и църквата „Св. Константин и Елена“ в Одрин, съобщи още той.
Днес БНТ ще излъчи документалния филм „Църквата майка“ за храма в Истанбул.
* Източник: FOCUS












