Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

Българска делегация е присъствала днес на тържествената служба в българската църква „Св. Стефан“ в Истанбул, а тържествената св. Литургия е била отслужена от Врачански митрополит Калиник. Това съобщи Емил Велинов, държавен експерт в Дирекция „Вероизповедания“ на Министерския съвет.

На гости на българската общност в Истанбул са били зам.-министърът на външните работи Любомир Кючуков, директорът на Дирекция „Вероизповедания“ проф. Иван Желев, Христо Георгиев, директор на Дирекция „Европа І“ в МВнР, и Агнес Зашева – главен секретар в Министерството на културата.

Църквата „Св. Стефан“, осветена през 1898 г. и известна като Желязната църква, днес е отбелязала сто и седмия си храмов празник. След службата българската делегация е имала среща с Константинополския Вселенски патриарх Вартоломей.

Очаква се тази вечер нашата делегация да се срещне с настоятелите от Българската църковна община, каза Велинов. По думите му на срещата предстои да се обсъдят важни въпроси за състоянието на българските църковни имоти в Турция. През 2006 г. ще бъдат ремонтирани метохът към църквата „Св. Стефан“, Екзархийската сграда в кв. „Шишли“ в Истанбул и църквата „Св. Константин и Елена“ в Одрин, съобщи още той.

Днес БНТ ще излъчи документалния филм „Църквата майка“ за храма в Истанбул.

* Източник: FOCUS


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9h4 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.