Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
1_27.jpgПрез април следващата година във всички училища в Русия се въвежда курсът "Основи на духовно-нравствената култура на народите на Русия". Всеки ученик и неговите родители имат право да изберат свой модул в рамките на курса. Има шест варианта: православие, ислям, будизъм, индуизъм, история на религиите и светска етика. Гледайки многочислените опашки пред светогорския Пояс на св. Богородица, не би трябвало да остава съмнение, че основният избор в столицата ще бъде в полза на православието. Но ще бъде ли уважен той? В това силно се съмнява проф. протодякон Андрей Кураев. Според него готовността да бъде въведен новият курс в Москва и областта е нулева. От всички региони постъпвала еднаква информация: местните органи на образованието оказват силен натиск върху директорите на училищата. Според прот. Кураев от директорите се изисква спешна анкета какъв вариант избират родителите. На събранията не били канени всички, липсва пълна информация за курса, а има случаи, когато директно им се казва, че всички трябва да изберат едно и също. Даже на родителите на едно дете е предложено да го преместят в друго училище, защото в неговото всички щели да изучават светска етика. Протодякон Кураев определя този начин на работа като саботаж на чиновниците, който обезсмисля проекта. Според него вината е на Министерството на образованието, което не се е погрижило да издаде методически материали за курса, въпреки че Църквата отдавна призовава за това.

Според прот. Кураев тази съпротива има идеологическа причина. "За тях най-важното е с помощта на новия учебен предмет да се засили толерантността. Но изначалният смисъл на предмета е детето да се запознае със своята родна култура, да бъде възпитано в нея, а не то да се изпълни със симпатия към гастарбайтерите и да дели бонбоните си с тях. Толерантността в дадения случай идва чак на пето място. Главното е да се научат да разбират своето. Когато в министерството се върнат към първоначалния замисъл и престанат да се гнусят от контакти с Църквата и църковните хора, много проблеми ще намерят решението си. В Москва има духовни учебни заведения и достатъчно миряни, подготвени за преподавателска работа. Ние ще оказваме на училищата кадрова и методическа помощ. Може би чиновниците, които искат да сведат шесте предмета до два, искат да икономисат пари? Не, в министерството има достатъчно. Проблемът е в идеологията".

Експериментът през изминалата година показа, че най-успешно предметът се развива в тези райони, където има разумно сътрудничество между местната епархия и властите. Там, където взаимодействие е липсвало, всичко се е провалило.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a96x 

Разпространяване на статията: