Мобилно меню

4.6734693877551 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (49 Votes)

petkin_1.jpgНа вчерашното заседание на Епархийския духовен съд на Западно- и Средноевропейска епархия ставроф. ик. Иван Митов Петкин е бил осъден на „низвержение от сан без отлъчване от Църквата, според каноните“. Наказанието му е било наложено заради „пълно непослушание към йерархията на Българската православна църква“, „недопустими разколнически опити, грубо игнориране, потъпкване и уронване на престижа на каноничната архиерейска власт в Западно- и Средноевропейската епархия“, „предумишлено въвеждане в заблуждение на висши държавни органи на Република Австрия, относно устройството и управлението на Българската православна църква“. С налагането на това наказание се прекратяват и опитите на свещеника да създаде „безконтролна ставропигия“.

О. Иван Петкин не се е явил на заседанието на Епархийския духовен съд, въпреки че е бил призован по надлежния ред. Няколко минути след началото на заседанието нает от него адвокат е изпратил факс, в който уведомявал, че довереникът му не бил клирик на Западно- и Средноевропейска епархия и затова нямало да се яви пред нейния духовен съд. По-нататък във факса се казвало, че ако все пак се окаже, че о. Иван Петкин принадлежи към клира на тази епархия, то тогава той ще бъде болен и няма да може да присъства на заседанието на Духовния съд.

Припомняме, че преди няколко месеца о. Иван Петкин изпрати молба до Варненския и Великопреславски митрополит Кирил с искане църковната община във Виена, в която той е енорийски свещеник, да бъде приета под омофора на Варненския владика.

Членовете на Епархийския духовен съд на Западноевропейска епархия са приели като обида на институцията посочените във факса мотиви за неявяването на о. Петкин.

Редицата наказателни дела срещу клирици на Западноевропейска епархия са предизвикани от опитите на тези свещеници да унищожат единството на епархията чрез разколнически действия, изразяващи се в безпрецедентните за Устава на БПЦ и на Западноевропейска епархия искания някои църковни общини да преминат към юрисдикцията на митрополии, намиращи се на територията на България.

Предприетите от ръководството на епархията мерки целят заздравяване на епархията и внасяне на ред в нейните структури и устройство.

Прилагаме пълния текст на резюмираното съобщение за решението на Епархийския духовен съд на Западно- и Средноевропейска епархия по църковно-наказателно дело № 2 от 25.10.2011 г.:

„В своето редовно свикано заседание на 10.11.2011 г. Епархийският духовен съд на Западно- и Средноевропейска епархия в своя пълен състав, в името на Отца и Сина, и Светия Дух – Единосъщната, Животворяща и Неразделна Троица, присъди по църковно-наказателно дело № 2 / 25.10.2011 г., като постанови Решение № 2 / 10.11.2011 г.

По този начин Епархийският духовен съд на Западно- и Средноевропейската епархия задочно, поради неявяване на обвиняемия на заседанието, при абсолютно спазване на всички канонични предпоставки по смисъла на Правилника за съдопроизводството на църковните съдилища във връзка Устава на Българската православна църква осъди подсъдимия енорийски свещеник на БПЦО „Св. Иван Рилски“ – гр. Виена ставрофорен иконом Иван Митов Петкин на низвержение от сан без отлъчване от Църквата, според каноните.

Осъденият не е представил лично необходимото според казуса искане за отлагане на съдебния процес по уважителни причини, а е натоварил светски лица, които да заявят на съда, че подсъдимият не се числял към клира на епархията.

Твърдения на трети лица относно влошеното здравословно състояние са заявени по изключително обиден начин за Епархийския съд, понеже в условната форма, в която е направено съобщението, при това със закъснение от определеното време за отпочването на процеса, е споменато, че дори подсъдимият да се числеше към клира на Западно- и Средноевропейската епархия, то той бил с влошено здравословно състояние.

Удостоверения не са представени, а на Епархийския съд е заявено да изисква документация по случая. Както е напълно ясно от Правилника за съдопроизводството, съдът не е задължен да изисква никакви документи, а представянето на доказателства лежи в задълженията на заинтересованата страна, именно каквато е осъденият.

Твърденията на трети лица, особено в подобно недопустимо условно наклонение, са приети от Епархийския духовен съд като утежняващи вината обстоятелства поради факта, че последните са опит за възпрепятстване на процеса и опит за бягство от църковно правосъдие. Особено е жалко, когато свещенослужители с дълъг опит, какъвто е осъденият, пренебрегват правилата на светата Православна църква, като търсят обходни около църковното право способи за излизане от създадената от тях противоправна ситуация без да понесат последиците за деянията си.

Сериозните провинения на осъдения ставрофорен иконом Иван Митов Петкин се изразяват най-вече в пълно непослушание към йерархията на Българската православна църква. Разбира се, особено тежки провинения са били извършени от осъдения ставрофорен иконом Иван Митов Петкин и чрез недопустими разколнически опити, грубо игнориране, потъпкване и уронване на престижа на каноничната архиерейска власт в Западно- и Средноевропейската епархия, която е многократно потвърдена и гарантирана от Светия Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия.

Чрез предумишлено въвеждане в заблуждение на висши държавни органи на Република Австрия относно устройството и управлението на Българската православна църква осъденият ставрофорен иконом Иван Митов Петкин, освен че е нарушил каноните на светата Православна църква, грубо е погазил Устава на Българската патриаршия и не на последно място е прегрешил срещу Девета Божия заповед, като е лъжесвидетелствал срещу епархийския си архиерей и членове на Св. Синод.

Епархийският духовен съд наложи на подсъдимия ставрофорен иконом Иван Митов Петкин строгото, но възможно най-леко за тежките му провинения църковно наказание „низвержение без отлъчване от Църквата, според каноните“.

Безконтролната ставропигия, която осъденият ставрофорен иконом Иван Митов Петкин опитваше напоследък особено интензивно да създаде, е опит за бягство от задълженията на енорийски свещеник, който носи отговорност пред своя архиерей.

В името на спасителното запазване на единството на Българската православна църква – Българска патриаршия в границите на нейните канонични територии, определени от Устава ѝ, добруването, мира и благоденствието на Църквата, както и запазването на авторитета на Светия Синод на Българската православна църква се наложи наказанието на осъдения, което според аргументите на Епархийския духовен съд безспорно ще подлежи на потвърждение.

Настоящото резюмирано съобщение се публикува, за да не се увреди душеспасението на черкуващите се в гореспомената енория от изкушенията, на които могат да бъдат подложени от страна на осъдения, както и от близки до него мирски лица, опитващи под давление на осъдения да рушат уредбата на църковната дисциплина и послушание, предвидени в каноните и уставните разпоредби на светата Православна църква“.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kd3c 

Разпространяване на статията: