Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (18 Votes)
На 4 октомври т. г. Св. Синод на Православната църква в Америка избра архимандрит Александър Галицин за митрополит на Българската епархия (тук и тук). Той ще бъде ръкоположен за епископ и назначен на поста през първата неделя на месец май 2012 г. Архимандритът лично е помолил хиротонията му да бъде отложена, защото тогава изтича договорът му с университета Маркет в Милуоки, в който той сега преподава като професор по православно богословие.

Архимадрит Александър не произхожда от средите на бъдещото си паство. Може да се каже, че се е запознал с епархията си в предизборния период (изборите бяха в началото на м. юли) и след това. В интервю за радио „Древна вяра” (Ancient Faith Radio) духовникът разказва за бъдещото си служение като епископ на Българската епархия. Според архимадрита епархията се нарича българска, но всъщност предците на сегашните епархиоти били "славяно-говорящи от територията на сегашната Северна Гърция". Тези изводи духовникът прави от срещите си с някои от членовете на епархията, които говорят гръцки, защото са го учили в училището, където не им разрешавали да говорят на майчиния си език. Общо взето от споменото интервю личи, че архим. Александър не е много наясно с историята и сегашния живот на епархията, за която вече е избран, той не знае и колко енории има тя ("Боже мой, аз не знам цялата история, но това е нещо като Румънската епархия или Албанската епархия").

Досега архимандрит Александър се е занимавал предимно с научна работа. На въпроса, как ще премине от научното поприще към архипастирското служение, той отговаря, че му предстои голяма промяна. „Досега не съм бил епископ, така че това, което ще правя, ще е съвсем различно от заниманията ми през последните 20 години. Това беше едно от нещата, които ме привлякоха в перспективата да поема този пост - предизвикателството да се занимавам с нещо различно".

В интервюто архимандритът споделя, че през последните месеци се е срещнал вече с по-голяма част от свещениците от различни енории на епархията, които са пръснати из цяла Северна Америка, но по-голямата част са в щатите Охайо, Индиана, Мичиган и Илинойс. Той разказва, че в диоцеза на Българската митрополия на ПЦА има и един манастир, недалеч от Сан Франциско, в който живеят четирима монаси. Повечето от хората, които посещават неделната литургия в манастира, били румънци, затова и монасите са научили този език и служат на румънски.

Бъдещият ръководител на Българската епархия към Православната църква в Америка е американец от руски произход. Той е първият епископ на епархията, който се избира от Св. Синод на ПЦА. Предишният епископ беше българинът Кирил (Йончев), който почина през 2007 г. През 1964 г., тогава още архимандрит, Кирил (Йончев) без благословението на Св. Синод на БПЦ отцепва повечето общини от Българската епархия и ги присъединява към Руската задгранична църква, в която той е ръкоположен за епископ. По-късно, след учредяването на Православната църква в Америка през 1970 г., Българската епархия преминава под нейната юрисдикция. Така той отделя тази епархия от БПЦ с мотива, че нашата църква е свързана с комунистическия режим в страната. След демократичните промени у нас епархията обаче не се завръща в лоното на БПЦ, а остава към ПЦА.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9w9 

Разпространяване на статията: