Мобилно меню

4.8857142857143 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (35 Votes)
Богословският факултет на СУ „Св. Климент Охридски” напоследък доста засили своите международни връзки с университети и висши богословски школи по света. Благодарение на различни европейски програми за сътрудничество това вече става много по-лесно. В началото на този месец в Богословския факултет на университета „Фридрих Шилер” в Йена, Германия, се осъществи гостенска лекция на тема: „Албания – раннохристиянски свидетелства в една позната и непозната страна”. Лектор беше българският учен доц. д-р Емил Иванов, преподавател по християнска археология, докторирал в Ерланген, Германия. В лекцията си доц. Иванов представи на аудиторията в препълнената зала богат фотографски материал както от архивни фондове, така и от своите последни археологически проучвания в Южна Албания, осъществени по проект от фонд НИС на СУ под ръководството на проф. д-р Иван Желев през изминалата 2010 г.

На академичната проява присъстваха ректорът на Йенския университет и декани на факултети, общественици, преподаватели, студенти и гости, специалисти от археологическите музеи в Йена, Марбург и Берлин, ръководители на университетски програми и др.

По-късно се проведе официален разговор с декана на Йенския богословски факултет проф. д-р Х. Вармке и предходния декан и приятел на България и българското богословие, проф. д-р Карл-Вилхелм Нибур. Беше разискван въпросът за дългоочакваното продължаване на научното партньорство между двата факултета. Д-р Е. Иванов представи на германската страна план за осъществяване на практическа дейност по програма „Еразъм” в полза на студенти и преподаватели в областта на християнската археология. Тази дейност ще бъде осъществена на територията на България, Македония и Албания със съгласието на съответните институции.

Стъпките в тази насока вече са направени и през лятото на сезон 2012 г. се очаква да се осъществят първите практически занятия и семинари при новооткритата средновековна църква в крепостта „Кулата-Градот” край Ракитово (на 12 км. от Велинград). Известно е, че мястото предлага възможност и за среща на различни култури и религии, но местната община на практика няма възможност за подпомагане на каквото и да е начинание в тази насока. Правят се проучвания, дали Пловдивска митрополия ще подкрепи това научно-образователно начинание в епархията.

Снимки: Горе - документиране на интериор в църквата "Св. Никола" в с. Куриан, Албания.

Надгробен кръст, около 17 век, от двора на църквата "Св. Архангел Михаил" във Виткуч, Албания:


Вход към манастира "Св. апостоли Петър и Павел" във Виткуч, Албания:



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3axfa 

Разпространяване на статията: