Мобилно меню

4.7647058823529 1 1 1 1 1 Rating 4.76 (17 Votes)
Лития в БукурещНа 13 март с благословението на Русенския митрополит Неофит и по покана на Неколай Онцану, кмет на Кметството на Втори столичен район на град Букурещ, и свещ. Йоан Ръдулеску, архиерейски наместник на Второ протойерейство на град Букурещ, поклонническа група вярващи и духовници от Русенска епархия взеха участие в архиерейската св. литургия и традиционно литийното шествие за Неделя на Православието под наслов „Иконата – прозорец към Бога”. Групата беше водена от прот. Йоан Иванов, новия представител на Българската православна църква към Румънската патриаршия, и Милен Бакалов, завеждащ Културно-просветен и поклоннически отдел при Русенска митрополия. Тя се състоеше от повече от 50 участници. Всеки от вярващите си носеше икона за участие в шествието.

Духовните тържества се проведоха в известната в Букурещ „Църква на иконата”. Църквата носи това име заради съхраняваната в нея чудотворна икона на Божията майка, почитана от целия град. Храмът и целият район около него бяха изпълнени от многохиляден богомолен народ. За да могат всички да присъстват на богослуженията, пред храма беше изграден олтар на открито. Дълги опашки от вярващи чакаха да се поклонят на чудотворната икона.

Службите започнаха с архиерейска св. литургия, отслужена от Плоещкия епископ Варлаам, викарий на Румънския патриарх, духовници от храма и двама дякони. Българската делегация взе молитвено участие в св. литургия. В почетен шпалир по време на службата бяха наредени представителни части на Общинската и Национална полиция, Жандармерията и Националната гвардия.

След св. Литургия в строг ред църковнослужителите и народът се подредиха за станалата традиционна за Букурещ лития с икони. За пръв път в него са поканени да участват и представители от България. 

Начело на шествието бяха носени хоругви и много икони от букурещки църкви. Всяка енория беше обособена в отделна група, като енориите шестваха една след друга, предвождани от съответна табела, знамена и хоругви. Голяма чест беше оказана на българската група, която заедно с групата от църквата „Икоаней” ("На иконата") водеше тази част от шествието. Впечатляваща беше многобройността на богомолния народ, разлял се като море по широките булеварди на града. При това голяма част от участниците бяха млади хора, активно ангажирани с делото на вярата. Всички носеха в ръцете си икони. Литията, изпълнила няколко от широките булеварди, премина по улиците на квартала, като на всяко кръстовище бяха казвани ектении.
 
Литията завърши при Парка на иконата, където беше устроена открита сцена. На нея застанаха духовниците, представителите на светската власт и хорът „Нихил сине Део” ("Нищо без Бога"). Извърши се чин на освещаване на всички носени от хората икони, след което хорът изпълни празничен концерт. С вдъхновена реч епископ Варлаам разясни същината на иконопочитанието и големите борби, довели до триумфа на Православието и иконопочитанието. Реч произнесе и кметът на Втори район на Букурещ Неколай Онцану. Той изтъкна, че традицията за провеждането на шествието с икони ще се разширява и разчита на все по-голямо участие и от другите православни държави.

След приключване на празничната програма по традиция българската поклонническа група се поклони пред мощите на общия небесен закрилник на Румъния и България – св. Димитрий Басарбовски, чиито мощи се намират в патриаршеската катедрала „Св. Константин и Елена”. Както е известно, той е живял и се подвизавал в русенския край и е духовен закрилник освен на град Букурещ, и на град Русе.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3axuq 

Разпространяване на статията: