Мобилно меню

4.9014084507042 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (71 Votes)

/imG_5888_1.JPG

Международният хоров фестивал в Санкт-Петербург (http://www.choirfestival.ru/) е най-представителният хоров форум в Русия. Посветен е на официалния празник на страната – Деня на Русия и се провежда с подкрепата Министерството на културата на Руската федерация, администрацията на президента и управата на града. Фестивалът се провежда в периода на знаменитите петербургски „бели нощи“ от 5 до 28 юли и събира най-добрите хорови състави от целия свят.

По специалната покана на г-н Анатолий Гринденко – диригент на патриаршеския хор и художествен консултант на фестивала – тази година източно-църковната (византийска) певческа традиция беше представена от българския хор „Св. Роман Сладкопевец“. Сред останалите участници бяха мъжкият вокален ансамбъл „Валаам“ с ръководител Алексей Жуков, хор „Идимелон“ (Гърция) с ръководител Йоанис Цамис, мъжкият хор „Запис“ (Сърбия) под ръководството на Павле Авксентиевич и много други изявени хорове и изпълнители.

Хорът „Св. Роман Сладкопевец“ е основан през 2002 г. с главната цел да популяризира източноцърковното пение в неговия автентичен вид и дух. Сред репертоара на състава попадат песнопения на Жеко Павлов, Хормузий Книгохранител, Петър Ефески, Даскал Николай Златарски, Петър Лампадарий, Теодор Фокейски, Неофит Рилски и Йоан Кукузел. Диригент и художествен ръководител на хора е г-н Симеон Генов – преподавател в Богословския факултет на СУ, завършил Софийската духовна семинария и специализирал в школата на известния протопсалт Ликургос Ангелопулос в Гърция.

kapela.jpg

Участието на българския хор започна с двучасов самостоятелен концерт от две части в капелата на Санкт Петербург на 25 юли. Представени бяха творби на различни автори и от различни традиции – български и гръцки (в превод на църковнославянски), сред които „Хвалите“ и „Владику и священноначалника“ на св. Йоан Кукузел, известната духовна песен „Чистая дево“ на св. Нектарий Егински, „Ангел вопияше – Еленски напев“, пространните „Господи, воззвах“ на първи глас и „Всякое дихание“ – на осми, „Трисвятое“ от светогорската традиция и „Достойно ест“ от константинополската. След края на официалната програма публиката не искаше да се раздели с хора и се наложи нашият състав да изпее още две песнопения допълнително.

simeon25.jpg

На следващия ден част от състава на хора проведе интерактивен мастър-клас пред студенти от академията по православна музика и участници във фестивала в Дома на радиото. Двучасовият уъркшоп включваше представяне на историята на източноцърковната музика в България с акцент върху Рилската школа, въведение в невмената нотация и упражнения. В края на урока всички участници в семинара вече бяха в състояние да изпеят заедно „Господи, воззвах“ на Глас 2. Интересът именно към българската традиция, която по дух е по-близка от гръцката до руската аудитория, се оказа изключително висок и лекторите от хора „Св. Роман Сладкопевец“ отговаряха на множество въпроси от различно естество – от това, каква е съвременната ситуация в българските храмове, до звукоизвличането и специфичните разлики между ладовете, използвани в класическата и в източноцърковната музика. На всеки участник бяха раздадени материали по теория на българското източноцърковно пение.

valaam.jpg

Веднага след семинара в Дома на радиото всички участници от Академията по православна музика отплаваха с кораб на тридневно пътешествие до о-в Валаам, където българският състав се включи с концерт в храма „Св. Преображение“ на 27 юли и с участие в празничната литургия на 28 юли (по стар стил празник на св. равноапостолен княз Владимир – просветител на Русия). Концертът включваше изпълнения на мъжкия вокален ансамбъл „Валаам“, фестивалния хор „Академия по православна музика“, а гвоздеят на програмата беше хор „Св. Роман Сладкопевец“. На литургията българският хор пя съвместно с хора на международния фестивал „Академия по православна музика“ с диригент Алексей Жуков, като специално участие взе и преподавателят по византийска музика в Атинската музикална академия проф. Атанасиос Пайванас.

igumen.jpg

Гостите от България имаха радостта да се срещнат и с игумена на Валаамския манастир еп. Панкратий. По време на цялото си гостуване българският хор се радваше на специално внимание от страна на домакините и организаторите, за което целият състав в лицето на г-н Симеон Генов изрази своята искрена благодарност и надежда за бъдещо сътрудничество и нови участия на хор „Св. Роман Сладкопевец“ в този авторитетен международен музикален форум.

Снимки: Ж. Вакански и А. Раскова

hor1.jpg

Хор „Св. Роман Сладкопевец“ – концерт във Валаамския манастир „Св. Преображение“

hor3.jpg

hor2.jpg

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aauh 

Разпространяване на статията: