Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
1_19.jpgНа 1 юли с голяма тържественост и молитвено настроение във Варна бе посрещната чудотворната икона на Божията майка „Призри на смирение”. На фона на църковни песнопения свещеници и миряни от цялата епархия внесоха светинята в катедралния храм-паметник „Св. Успение Богородично”. Прочетен беше благодарствен молебен и акатистът към иконата. Много християни с вяра се поклониха пред образа на св. Богородица и се помолиха с надежда за помощ. Иконата преди това беше изложена за поклонение в Силистра, където монаси от Киевския манастир „Въведение Богородично” я донесоха заедно с част от мощите на св. Димитра Киевска-Доростолска - основателка на манастира и канонизирана за светица през миналата година. 

Иконата на Божията майка „Призри на смирение” украсява главния храм в Свето-Въведенския монастир. Известна е с това, че през лятото на 1993 г. игуменът архим. Дамиан вижда, че иконата е потъмняла. Братството взема решение да се свали стъклото и да се освежи изображението. Когато свалят стъклото, виждат на него изписан образ, точно копие на иконата. Образът е неръкотворен, на тъмен фон е негатив, а на бял - позитив. Учени, извикани да изследват събитието, са извършили изследвания и са достигнали до категоричния извод, че става въпрос за свръхестествено явление.

Катедралният храм на Варна беше отворен 24 часа, за да се даде възможност на всички желаещи да се поклонят на светините.

Чудотворната икона на св. Богородица след това беше занесена в Несебър. Тя беше посрещната от кмета Николай Димитров, секретаря на общината Ели Кирилова, от свещениците Петър Косев и Димитър, от духовни лица, граждани и туристи пред портите на стария град. С хоругви, църковни песни и литийно шествие по улиците светинята достигна до църквата „Св. Успение Богородично”, като по пътя десетки християни й се поклониха. В храма пред иконата се поклониха множество миряни, сред които и кметът на общината Николай Димитров. След това Негово Високопреподобие наместникът на Въведенския манастир архимандрит Дамян разказа на присъстващите християни историята на иконата и на Киевския манастир, основан от светицата с български произход.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33rfx 

Разпространяване на статията: