Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)
1_50.jpgДен преди окончателното гласуване на Закона на културното наследство депутати от ДПС, БСП и НДСВ проведоха няколко кръга спешни преговори по последния спорен текст - как да се регламентира достъпът до религиозните храмове, които са и паметници на културата.

Спорът започна още преди няколко месеца при обсъждането на текста в комисията по култура. Тогава от ДПС настояха да се запише, че министърът на културата е задължен да позволява извършване на обредни ритуали в такива храмове, когато те са единствените в района. Дадоха да се разбере, че в противен случай може и да не подкрепят закона. Коалиционните им партньори пък обясняваха, че проблемът не е с джамиите, а с християнските храмове, които по-често се увреждали при православните богослужения.

През януари представители на ДПС се споразумяха с министъра на културата Стефан Данаилов исканията им да бъдат удовлетворени.

На заседанието в сряда на комисията по култура обаче Данаилов отстъпил от обещанието си и помолил за отлагане на текста, разказаха депутати. Политици обясниха действията му с притеснения в редиците на БСП за възможен отлив на техни симпатизанти в полза на "Атака", ако удовлетворяват исканията на ДПС. След поредица консултации, преговори и совалки из кулоарите на парламента ДПС се съгласи на формулировката, предлагана от екипа на Данаилов: министърът на културата да има право, но да не е задължен да позволява извършването на ритуали в храм, който е и културен паметник. От партията на Доган обясниха, че са склонили, за да не бъдат обвинявани, че блокират важен закон.

Ако църква или джамия е обявена за недвижима културна ценност и в нея не могат да се извършват обреди и други ритуали, държавата или общината са длъжни да предоставят на съответното вероизповедание имот за построяването на нов храм. Условието е това да е единственият храм на съответното вероизповедание в дадения град, обясни шефката на комисията Нина Чилова. Тя даде два примера - Боянската църква и джамията в Стара Загора, която е единствена в града, но ритуали в нея не са разрешени заради открити археологически находки в основите й.

При отправено искане от религиозна институция правителството или съответният общински съвет ще преценяват дали може да се разреши извършването на ритуали в даден храм или не.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33hpx 

Разпространяване на статията: