Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
1_41.jpgДванадесетокласници от Гимназията с преподаване на западни езици „Захарий Стоянов" подариха днес на митрополит Йоаникий уникален препис на „История славянобългарска". Над 150 ученици са преписвали книгата на преп. Паисий Хилендарски в продължение на 2 месеца. Сливенският митрополит Йоаникий беше трогнат от подаръка и обеща преписът да намери място в личната му библиотека, а след това - да бъде поставен в олтара на църквата „Свети Димитър". Учениците гостуваха в сливенската митрополия заедно със своя преподавател по литература Соня Келеведжиева и председателя на постоянната комисия по образование Иван Петров.

Идеята за преписа на книгата на св. Паисий е на уважавания литератор и писател Соня Келеведжиева. Пред sliven-news.com тя сподели, че нейните възпитаници прегърнали идеята с голямо желание и всеки ученик преписал по страница от „История славянобългарска". От издателска къща „Жажда" направили оформлението на корицата на преписа, подвързали книгата и я превърнали в уникално издание. При това - безплатно. Помогнали на учениците, защото делото им е богоугодно.

1_42.jpg„Дни след Коледа с моите ученици решихме да направим подарък на Сливенската света митрополия, каза пред sliven-news.com Соня Келеведжиева. Дарихме на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит първия сливенски ученически препис на „История славянобългарска" на преп. Паисий Хилендарски. По този начин искаме да дадем и знак, че младите хора на България ценят всичко българско, всичко родно, че не са забравили корените си и че ще пазят българщината."

„Когато г-жа Келеведжиева сподели с нас идеята си за създаването на преписа, ние приехме идеята много добре, защото уважаваме всички творци и възрожденци като св. Софроний, Паисий Хилендарски и др., сподели дванадесетокласничката Николета. Решихме да продължим делото на Софроний и да препишем „Историята", и по този начин да допринесем с нещо за развитието на българската култура."

„Днес сме нападани от най-различни култури. Важно е обаче ние като българи, като общество, като държава да успеем да се съхраним, каза в разговор с владиката дванадесетокласникът Филип. Трябва да покажем на света, че невинаги сме били слаби, а че сме били дори водеща държава по времето на цар Симеон. Само така ще успеем да изплуваме и няма да позволим да ограбят националните ни достойнства".

След разговора си с учениците владиката ги разведе из личната си библиотека. А след това им подари по няколко свои книги.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334dr 

Разпространяване на статията: