Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)
Делегатите на третата сесия на Шестия църковно-народен събор на Българската православна църква са се обединили във вторник около становището да няма забрана за учредяване на право на строеж върху манастирски и църковни земи.

По време на втората сесия на събора през октомври беше решено да се премахне възможността за даване на право на строеж върху църковни земи. Сега обаче забраната се отменя, като по думите на говорителя на висшия църковен форум отец Ангел Ангелов са били дадени убедителни примери, че от ограничението "църквата може да загуби и няма да има изгода".

Има църковни земи, които по никакъв друг начин не могат да бъдат управлявани и ще останат пустеещи, допълни говорителят на събора. Той подчерта, че Църквата категорично няма да продава земя, както и да участва с апортни вноски в дружества. Земята, върху която ще се строи, остава собственост на БПЦ, а построеното ще остава в нейна полза след изтичане на срока за ползване от страна на инвеститора, който срок ще бъде фиксиран в сключените договори, обясни отец Ангелов. Колко дълъг може да бъде този период от време - това ще се уточни в текстовете, върху които юристите в момента работят и след това ще бъдат гласувани.

О. Ангелов обясни, че позволяването правото на строеж е един от т. нар. “консолидирани текстове на църковния устав”, които са изработени от консултанти-юристи и епархийските митрополити.

Църквата вече има издънки с отстъпването на право на строеж. През февруари миналата година избухна скандал, след като стана ясно, че Варненският митрополит Кирил е отстъпил право на строеж върху 14 декара църковен имот на "Икономическа групировка Перун" АД, където акционер е Иван Агафонов, син на скандално известния с фалита на банка "Славяни" Георги Агафонов. Целта била изграждането на ваканционно селище със SPA-хотел.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/334uw 

Разпространяване на статията: