Мобилно меню

1.2666666666667 1 1 1 1 1 Rating 1.27 (15 Votes)

577027183 25560814296835484 3485821049895248287 nНа 4 ноември Негово Светейшество Българският патриарх Даниил прие в синодната палата парламентарната група на БСП – Обединена левица, водена от Атанас Зафиров, председател на БСП и зам.-премиер.

Повод за срещата, както пише сайтът на Българска патриаршия, са били „дискусионни въпроси, свързани с приетия на първо четене законопроект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование относно въвеждането на „Добродетели и религии“ като задължителен предмет в учебната програма“. 

На срещата са присъствали Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, и доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Св. Синод.

Патриарх Даниил е представил накратко становището на Св. Синод относно законопроекта. Той е посочил ползите, които БПЦ вижда от въвеждането на задължителен предмет „Добродетели и религии“.  

574571452 25560814303502150 6897167177277205328 nАтанас Зафиров и народните представители са споделили с патриарха въпроси относно новия задължителен учебен предмет, които са повдигнали пред тях привържениците на тяхната партия в избирателните им райони.

В съобщението на сайта на Българска патриаршия не се съобщават какви са конкретно тези „дискусионни въпроси“, които парламентарната група на БСП е обсъждала с патриарха и които вълнуват техните избиратели. Става ясно обаче, че разговорът в синодната палата е засегнал в дълбочина темата за въвеждането на задължителния час за религиозно обучение. Обсъдено е било „кадровото обезпечаване на преподаването, изготвянето на учебните програми по различните профили, както и сроковете за поетапното въвеждане на предмета“.

Проведената среща е дала възможност двете страни да обсъдят детайлите преди второто гласуване на законопроекта, така че парламентарната група на БСП да подкрепи предлаганите промени.

В съобщението на сайта на Българска патриаршия се отбелязва, че в края на разговорите двете страни са постигнали разбирателство, че „предметът „Добродетели и религии“ ще допринесе за по-доброто образование и възпитание на подрастващите, както и за формиране на добродетели, необходими за изграждането им като пълноценни личности и граждани на Република България“.

8886e416697e2dbc90fef650a8eb6259Патриарх Даниил не за първи път търси и получава подкрепата на БСП за прокарване на законодателни промени. През януари т. г. Румен Петков, председател на „АБВ“, част от коалицията „БСП - Обединена левица“, организира среща на патриарх Даниил с председателя на коалицията Атанас Зафиров по повод вписването в регистъра на вероизповеданията на Българската православна старостилна църква. Тогава А. Зафиров увери патриарха, че ще работи за постигането на „истинска защита на Българската православна църква и да сложим край на злоупотребите, които застрашават вярата и националната ни идентичност“.

Снимки: Фейсбук страница на Атанас Зафиров и сайт на БСП.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcdd4 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2023 Двери БГ и нашите автори. За контакти с екипа - тук.
Препечатване в други сайтове - само при коректно посочване на първоизточника с добре видима хипервръзка. Всяка друга употреба и възпроизвеждане, включително издаване, преработка или излъчване на материалите - след изрично писмено разрешение на редакцията и носителите на авторските права. 
Двери спазва етичния кодекс на българските медии, както и политика за защита на личните даннни на посетителите.