Тази година за тридесет и втори път Хаджидимовският манастир в Неврокопска епархия отвори вратите си за провеждането на летния детски лагер. Той се провежда с благословението на Неврокопския митрополит Серафим и под духовното ръководство на игумена на манастир „Св. вмчк Георги“ архимандрит Теофил. Седем лагерни смени бяха организирани тази година в светата обител, в които участваха главно деца и младежи от епархията, но също от страната, както и българчета от чужбина.
Лагерът премина под надслова „Идете научете всички народи“ и в него се включиха около 400 момчета и момичета в отделни смени. При пребиваването си в манастира те ежедневно участваха в богослуженията с четене на девети час и вечернята, съборно пяха тропари, казваха Символа на вярата и молитвата „Отче наш“ по време на св. литургия, а някои от момчетата попмагаха в богослужението. В края на десетдневното пребиваване в манастира децата приеха светото Причастие след подходяща подготовка и изповед.
По време на заниманията в лагера децата научиха нови неща, занимаваха се ръчен труд, помагаха в ежедневните дейности в манастира. Ръководителите на смените и тази година осигуриха на лагерниците водни забавления на плажа, походи сред природата, екскурзии до исторически местности, пускане на хвърчила, риболов, лагерен огън, които спомогнаха за укрепването и създаването на нови приятелства.
Почти всички смени приключиха с тържества, на които пресъства и митрополит Серафим, игуменът и братството на манастира, родители и енориаши.
На 25 август официално беше закрито тридесет и второто лагерно лято в Хаджидимовския манастир. Това стана със символични действия: сваляне знамето на България и на мотото на лагера.
За всички участници - деца, ръководители, помощници - дните в манастира остават незабравими до следващото лято.
Летните детски лагери в тази обител започнаха още в първото лято след избирането на Неврокопския митрополит Натанаил (1994-2013 г.). Той беше посрещнат в епархията на 23 април 1994 г. и в средата на месец юни вече започна първата смяна на първия детски лагер в Хаджидимовския манастир. Оттогава те се провеждат редовно, дори в годините на ковид-пандемията (при определени ограничения, наложени от здравните власти). Участието на децата е доброволно и напълно безплатно, като издръжката се осигурява от Неврокопска митрополия. Митрополит Серафим (избран в началото на 2014 г.) успешно продължи и разви тази полезна инициатива, предоставила през годините на хиляди деца смислени и приятни летни дни в обителта. Много от момчетата след това учиха в духовните семинарии и в богословските факултети, някои станаха свещеници, момичета пък станаха съпруги на свещеници, както и църковни певици. Редица от някогашните лагерници, момчета и момичета, сега ръководят смени в епархийското летовище или прицърковни училища и допринасвт за мисията на Църквата сред децата на България.
Източник: Фейсбук на Неврокопска епархия


















