Хиляди поклонници се стекоха на 18 август в Рилския манастир, за да участват в богослуженията за Успението на св. Йоан Рилски. В навечерието на празника беше отслужено всенощно бдение, по време на което на архиерейския трон стоеше Негово Светейшество Българският патриарх Даниил. Днес той оглави и празничната св. Литургия в съслужение с Неврокопския митрополит Серафим и епископите Адрианополски Евлогий – игумен на Рилската света обител, Агатополски Йеротей, Велбъждки Исаак – втори викарий на Софийския митрополит, както и монаси от братството на светата обител, свещеници от различни епархии и дякони. Песнопенията бяха изпълнени от сборен хор църковни певци под ръководството на д-р Андрей Касабов, секретар на Софийската митрополия.
В словото си към богомолците Негово Светейшество припомни още веднъж важността на делото и молитвеното застъпничество на св. Йоан Рилски за вярващия български народ и каза: „Никога не е преставала почитта на нашия народ към св. Йоан Рилски – дори през най-трудните години молитвите на светеца са довеждали тук от близо и далеч не само наши сънародници, но и хора от близки и далечни краища на света. Това е и начинът ние да станем приемници на тази благодат, която св. Йоан Рилски е придобил… Да пазим, братя и сестри, примера и завета, които св. Йоан Рилски ни е оставил“.
Снимки: Сайт на Българска патриаршия












