В неделята на Всеопрощението Негово Светейшество Българският патриарх Даниил публикува Окръжно послание до вярващите в Софийска епархия по повод началото на Великия пост. В него патриархът изяснява същността на поста, който „представлява и изисква не само въздържанието ни от храна и питие, но също и отдалечаване от злото, задържане на езика, успокояване на гнева, отлъчване от похотта, одумването, лъжата и клетвопрестъпването. Лишаването от всичко това е пост истински и благоприятен“.
Патриархът отбелязва, че следването на Христос и участието на човека в Неговото спасително дело изисква любов към Бога и ближния, а негова предпоставка са „дълбокото покаяние и прошката“.
В своето обръщение към пасомите си от Софийска епархия патриарх Даниил призовава: „Нека с покайно настроение, примиряване и опрощаване с нашите ближни, съсредоточаване в себе си, борба със злите помисли, молитва, присъствие на прекрасните и дълбоки по своето съдържание великопостни богослужения, участие в светите тайнства Изповед и Причастие да се приближим до Бога и да привлечем към себе си Божията освещаваща, умиротворяваща и спасяваща благодат. Нека това наше пътуване през светата Велика четиридесетница бъде достойно за високото ни призвание. Да извървим пътя до празния Господен гроб и пасхалната радост в мир със себе си, с Бога и с ближния, в милосърдие, благочестие и добър подвиг във вярата (срв. 2 Тим. 4:7-8), та в края на този път с чисти сърца и неизказана радост да се поздравим и с чудото на Христовото Възкресение“.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcuc9
| Словото стана плът |
|---|













