Мобилно меню

4.1923076923077 1 1 1 1 1 Rating 4.19 (26 Votes)

митрополит НатанаилДнес темпото на гласуване на Шестия църковно-народен събор значително е намаляло. В края на деня делегатите са стигнали в гласуването си до 110 член от yстава. Основните дебати са били около въпроса за продажбата и ипотекирането на църковните имоти. Варненският и Великопреславски митрополит Кирил е настоявал ръководството на всяка епархия самостоятелно да се разпорежда със своите имоти. Бил предложен и компромисен вариант – сделките от митрополиите да се одобряват от Св. Синод. По настояване на Неврокопския митрополит Натанаил и с подкрепата на други архиереи и делегати е надделяло мнението да не се разрешават разпоредителни сделки (про­­даж­­­ба, за­­мя­­на, ипо­­те­­ка на нед­­­ви­­жи­­ма собственост и др.) с имотите на Църквата. Както обясни адвокат Иван Минев, по този начин се уважава волята на дарителите – те са предоставили своя имот на точно определен храм. Макар и след сто години тяхната воля трябва да бъде уважена.


Пояснение: Разпоредителна сделка има винаги, когато се изгубва или прехвърля елемент от правото на собственост или когато се обременява това право с права на трети лица и тежести. Отдаването под наем не е разпоредителна сделка.

Брожения сред свещениците на събора е предизвикал чл. 105, ал. 24, в която се казва, че в правомощията на Св. Синод влиза „да получава от държавната власт надлежните суми за издръжка на Върховното църковно управление и удовлетворение общите нужди на Църквата и клира”. Свещениците са отстояли да се приеме член в устава, според който Св. Синод се задължава да осигурява ежемесечната издръжка на клира. 

Промените в чл. 108 от проектоустава са предизвикали недоволството на Негово Светейшество Българския патриарх Максим. Към текста „Изпълнителната власт принадлежи всякога на Българския патриарх или на наместник-председателя” е добавено, че той ще дели тази власт заедно със Светия Синод. На това предложение Негово Светейшество отговорил с думите: "Вие отнемате всички права на патриарха, а после се чудите защо има разколи!"

Патриархът обаче си е запазил правото да назначава всички служители в администрацията на Св. Синод, въпреки опитите това задължение да бъде прехвърлено към правомощията на главния секретар на Св. Синод. 

Особено сериозни дебати се очаква да предизвика главата  "Правомощия на свещениците" и по-точно в частта й за издръжката на свещениците.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33dq8 

Разпространяване на статията: