На 11 декември, когато се почита паметта на преп. Даниил Стълпник, тържествено беше отпразнуван първият имен ден на Негово Светейшество Даниил, новия Български патриарх и Софийски митрополит. Докато по традиция миряните-християни, носещи името Даниил, Даниел, Даниела, обикновено празнуват имен ден на 17 декември, когато е паметта на св. пророк Даниил, монасите с името Даниил празнуват в деня на древния подвижник св. Даниил Стълпник, живял и прославен от Бога през 5 в. Така също монасите с името Наум празнуват в деня на преподобния Наум Охридски, а не на пророка Наум, подобно и онези с името Исайя, Йеремия и пр.
В този ден в митрополитската катедрала „Св. Неделя“ в София се събраха всички митрополити (без Плевенски Игнатий), главният секретар на Св. Синод, игумените на ставропигиалните манастири, софийските викарии, архимандрити, множество свещеници и дякони. Св. Литургия се ръководеше от Негово Светейшество, а песнопенията по време на литургията изпълни мъжкият хор на катедралата.
Преди това на утринната пя хорът „Св. Наум Охридски“ с ръководител д-р Андрей Касабов, секретар на Софийска митрополия. Те посрещнаха патриарха и другите архиереи при т. нар. „взимане на време“ (поредица от подготвителни молитви) за службата.
Сред богомолците бяха Н. В. Симеон Сакскобугготски, внукът му княз Борис Търновски, представители на държавната власт, на Богословския факултет на СУ, на духовните семинарии, църковнослужители и много богомолци.
По време на така наречения „причастен“ (когато се пее един псаломски стих, а свещенослужителите в олтара се причастяват) проповед произнесе архим. Йоан (Пешев) – протосингел на Софийска митрополия. В нея той говори за подвига на чествания преп. Даниил Стълпник, чието име носи Българският патриарх и чийто подвиг се старае да следва, като приведе думите на св. Николай Велимирович: „Наистина Господ закриля всички, които Го обичат, и злото, което хората замислят срещу тях, се обръща в тяхно добро“.
След св. Литургия нямаше отделен молебен, защото наистина никое молитвословие не може да се сравнява със св. Евхаристия.
Последваха приветствията. На първо място патриархът беше поздравен с топли слова от Сливенски митрополит Арсений: „Това празнуване ни изпълва с радост, защото имаме възможност да прегърнем с братска обич Светейшия Първосветител, да му честитим празничния ден и да му изразим високото си уважение, както и да оценим с чиста съвест всеотдайното му служение за благото на светата ни Църква и за доброто на нашия народ“. По-нататък митрополитът изтъкна: „Вие, Ваше Светейшество, сте поставен като светилник, за да светите на цялото Христово изпълнение като пример на живот в Христа. Вие сте поставен за първи духовен сеяч в родната ни света Църква, който сее семето на спасителната светлина, дадено ни от великия Пастиреначалник Господ Иисус Христос. Вие сте първойерархът на Църквата ни, която свято пази безценните съкровища на светата православна вяра. Вярваме, че плодовете на Вашето служение ще са да расте делото на вярата и на благочестието… В изпълнение на своето архипастирско служение, ние сме длъжници пред българския народ. Затова в това тревожно време на войни, агресия, убийства, беззкония и разложение на нравствените цености и разпад на семейството трябва да умножим и преумножим своите усилия за църковната просвета, за духовното обгрижване на стари и млади, особено на децата, към които Спасителят прояви особена грижа и ги благослови. Днес, когато все по-голяма част от народа ни се чувства безпомощен и обезнадежден, нашето присъствие в обществото трябва да бъде още по-осезаемо. С отеческа обич да обгрижваме и подкрепяме нашите сътрудници – свещениците, монашестващите и църковнослужителите, особено свещениците, които всекидневно са изправени пред множество трудности и изпитания, за да извършват своето пастирско служение достойно“. И накрая заяви: „Вашето първосветителско служение в тия тревожни дни изисква не само търпение, но и мъдрост, духовна разсъдителност и бодрост; затова, Светейши Владико, винаги ще ви подпомагаме“.
Българският патриарх беше поздравен също така от името на президента на България Румен Радев. От името на служителите в Софийска митрополия го поздрави първият му викарий – Браницки епископ Пахомий, а от името на свещенослужителите в митрополитската катедрала – архим. Василий, председател на църковното настоятелство.
Пожелаваме на Негово Светейшество, по Божията милост и по молитвите на преп. Даниил Стълпник, да се сбъднат всички добри и искрени пожелания, отправени към него в този празничен ден.
* Снимки: Софийска митрополия













