Община Велико Търново в партньорство с Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) работят по проект за спасяване на входната сграда на Преображенския манастир, заплашена от разрушаване. Инициативата е на кмета на старопрестолния град Даниел Панов.
В тази връзка в манастира беше организирано посещение на декана на Строителния факултет на УАСГ доц. д-р инж. Емад Абдулахад – учен и експерт с опит в сферата на обследването, укрепването и възстановяването на сгради, включително паметници на културата. Доц. д-р Абдулахад анализира в детайли конструкцията на застрашеното от събаряне входно крило, както и основите му. Набелязани са необходимите мерки, които следва да се предприемат.
Специалистите от УАСГ са извършили наземно лазерно сканиране на входната сграда, което позволява в детайли да бъде създаден подробен графичен модел на цялата постройка. Паралелно с това продължава и работата на специализантите в катедра „История и теория на архитектурата“ на УАСГ. През учебната 2024-2025 г. те ще изпълняват задачи, свързани с опазване на културно наследство и реставрация на архитектурни и исторически паметници, включително и проектиране на реставрацията, консервацията и адаптацията на входната сграда на Преображенския манастир.
Снимка: БТА
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dcuk4
| Словото стана плът |
|---|













