Мобилно меню

3.9545454545455 1 1 1 1 1 Rating 3.95 (22 Votes)
1_72.jpgС тържествен водосвет Пловдивският митрополит Николай даде старт на учебната 2008/2009 година за новата бакалавърска програма на ПУ „Паисий Хилендарски” – „Теология” във Философско-историческия факултет, съобщиха от висшето училище. "Откриването на тази специалност, в която са се записали 15 студенти за редовна форма на обучение и 16 за задочна, е продължение на духовното дело на патрона на пловдивската Алма Матер – българския национален будител свети Паисий Хилендарски", заяви в приветственото си слово владиката.

Бъдещите теолози ще се обучават в сградата на Биологическия факултет в Стария град, като мястото не е избрано случайно. То е стратегическо заради многото църкви на територията на Старинен Пловдив - „Света Богородица”, „Св. Константин и Елена”, „Свети Димитър”, „Света Неделя”, „Света Марина”, каза зам.-ректорът на ПУ Запрян Козлуджов.

Изучаваните предмети са взаимствани от учебните програми по теология в Софийския и Великотърновския университети, чиито богослови са сред лекторите в новата специалност на ПУ „Паисий Хилендарски”. Ще каним и преподаватели от Духовната семинария в Пловдив, допълни деканът на Философско-историческия факултет доц. Мария Шнитер.

Очакваме в Пловдив да се оформи единен духовно-образователен комплекс, който да включва Пловдивския университет, Семинарията и митрополията, каза още митрополитът. Самият той обеща да посещава занятията на студентите по богословие и да ги напътства в избраното от тях поприще – учители по религия или свещеници.
 
Всъщност това не е същинско откриване на специалността Теология. Преди петнадесетина години към Пловдивския университет беше открита специалност Теология, но тя беше част от дисциплините, изучавани в университетския филиал "Любен Каравелов" в гр. Кърджали (бивш учителски институт). От тази година обаче специалността се премества в гр. Пловдив вероятно и поради нежеланието на младите хора да отиват и да учат в отдалечения родопски град. Беше затруднено и намирането на преподаватели, които да пътуват от София, В. Търново или Шумен до Кърджали. Така в този град преподаването на богословие (за жалост в номенклатурата на науките в България богословието е записано като теология) постепенно западаше. Сега с прехвърлянето на специалността в Пловдив се прави опит тя да се съживи.

Интересното е, че никой не споменава за това, че става прехвърляне на мястото на обучение, а неточно се говори за "откриване". При това по информация от университетските кръгове в Пловдив задочното обучение си оставало в Кърджали, а само редовните студенти (преди всичко това били младежи, завършили семинарията в Пловдив) ще учат в големия град.

В БФ на СУ "Св. Климент Охридски" на прехвърлянето на тази специалност в Пловдив се гледа като на нелоялна конкуренция, още повече че тази година в СУ не достигнаха кандидатите за запълване на високата бройка студенти, отпускана от държавата. Макар че качеството на обучение е безспорно най-добро в София, много младежи се интересуват от лесно следване и получаване на диплома и затова предпочитат провинциалните университети. 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33d4r 

Разпространяване на статията: