В началото на юли в Бачковската св. обител пристигна църковна делегация от Грузинската православна църква, водена от митрополита на Гори и Атена Андрей. Грузинските духовници взеха участие в празника Полагане честнàта дреха на Пресвета Богородица във Влахерна. Гостите отдадоха почит на ктиторите на свeтата обител, като осветиха паметна плоча в чест на братята Григорий и Абасий Бакуриани, основатели на манастира.
Вечерта на 1 юли в манастирския храм беше отслужена велика вечерна с петохлебие от Велбъждки епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит, с когото съслужиха грузински и български духовници.
На 2 юли празничното богослужение оглави митрополитът на Гори и Атена Андрей. Заедно с него служиха епископите Велички Сионий, игумен на манастира, и Велбъждки Исаак, както и архим. Стефан от Троянската св. обител, архим. Никанор, игумен на Църногорския манастир, и духовници от Грузинската църква.
Църковните песнопения бяха изпълнени от хор „Софийски псалти“ под ръководството на доц. д-р Любомир Игнатов, както и камерен състав на архиерейския хор към митрополията на Гори.
На тържествената богослужба присъстваха посланикът на Грузия в България Отар Бердзенишвили и официални лица, пристигнали за случая от Тбилиси.
След светата литургия обръщения и приветствени слова отправиха митр. Андрей, еп. Сионий и посланикът на Грузия в София. Духовниците си размениха подаръци, след което беше осветена паметната плоча в чест на братя Бакуриани, поставена на входа на манастира.
Бачковският манастир „Успение на Пресвета Богородица“ е основан през 1083 г. от севаст Григорий Бакуриани. За съосновател се смята и брат му Абасий, завещал значителни суми за строежа на светата обител.
По-късно в Бачковския манастир беше открита еднодневна изложба с артефакти от Грузия, наречена „Съкровище“. Експозицията, организирана под егидата на посолството на Грузия у нас, съдържа тридесет и три реплики на древни грузински икони от Националния музей на Грузия, една от които беше дарена на Бачковския манастир. Изложбата се организира специално за откриването на паметната плоча на ктиторите и основатели на светата обител братя Бакуриани.
Снимки: Софийска митрополия и ФБ профил на Николинка Климукова




















