Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
1_121.jpgЦърквата "Св. Иван Рилски", която д-р Хитко Вачев и проф. Николай Овчаров откриха под хълма Царевец във Велико Търново, е била на два етажа, каза д-р Хитко Вачев. Предполага се, че "Св. Иван Рилски" е била църква-гробница (или костница), като на първия етаж е имало крипта. Когато подобни църкви са били в рамките на манастирски комплекс, според късно-средновековен монашески обичай, на 3, 5 или 7 години костите на монасите са се изваждали от гробовете и се полагали в манастирската костница, обясни специалистът. Църквата "Св. Иван Рилски" е съществувала до края на XVII век, предаде Фокус.

Документите от възрожденската епоха предварително са сочели къде се намира тя. Факт е, че в продължение на столетия никой не е открил историческия храм. През времето църквата е претърпяла много разрушения. За съжаление обаче най-големите са от 70-те години на XX век, когато при изкоп на място, където е направено игрище, булдозери са попаднали на части от съдове, за които никой не е бил информиран.

„Смятам, че вероятно ще има колеги, които ще изразят съмнение, дали това наистина е църквата "Св. Иван Рилски", защото има определени противоречия, тъй като още преди археологическите разкопки ние отбелязахме, че от началото на XX век известният търновец Леон Филипов е направил макет на останките на църквата "Св. Иван Рилски", разказва археологът.

„На второ място трябва да се отбележи, че Филипов дава височина на обекта от 6-7 метра, докато това, което се разкрива в момента, е в порядъка на 1,3-1,4 м. Поради тези факти стигнахме до идеята, че Леон Филипов е видял части от северния зид на църквата, който сега е изцяло унищожен, и е проектирал огледално другата половина на църквата. Аз разполагам с чертежа на Филипов, където той се е занимавал с пространството около манастирския комплекс "Св. Петър и Павел", но никъде не е отбелязан храмът "Св. Иван Рилски", допълва Вачев.

„В края на XIX век видният търновски изследовател Васил Берон отбелязва, че някъде южно от "Св. Петър и Павел" се е намирал храмът "Св. Иван Рилски". И така още от 1886 г. започва интересът към това място, тогава обаче то е било само една гола поляна, отбеляза д-р Вачев.

Най-голямо впечатление правят огромното количество монети, открити при разкопките. За времето от две седмици вече са извадени над 120 монети, включително и една находка от 6 монети на цар Иван Шишман.
Във вътрешността на църквата археолозите са попаднали на три фрагмента от икона, изработена от кварц. За съжаление от нея се е запазила много малка част и е трудно да се каже какво точно изобразява. Археологът подчерта, че една такава находка би била гордост за всеки световен музей.

Освен тези находки за две седмици археолозите са открили и множество предмети и фрагменти от прословутата търновска керамика. Откритите до момента находки могат да помогнат на специалистите до известна степен да реконструират живота в епохата на Второто българско царство и първите векове на османското владичество.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33dpx 

Разпространяване на статията: