Мобилно меню

4.75 1 1 1 1 1 Rating 4.75 (32 Votes)

1 Копировать 1024x768От 1 септември влизат в сила нови църковни такси, които християните трябва да заплащат за извършването на църковни тайнства или обряди. За това съобщиха светските медии у нас, според които решението влиза в сила от 1 септември. То е взето по време на лятната сесия на Св. Синод, но все още не е публикувано в официалния сайт на БПЦ. Говорителят на БПЦ прот. Николай Георгиев съобщи за в-к Дневник, че решението е било взето през юни и то предвижда децентрализиране на църковните такси в диоцеса на БПЦ. Това означава, че всеки епархийски митрополит може да определя размера на таксите в ръководената от него епархия. Публикуваните в медиите цени са „пределни“, а не твърди, заяви също прот. Николай Георгиев. Според него причината за решението е, че „централизираният модел не работи, а сега по-богатите епархии ще могат да съобразят цените според потока на хората в храмовете, туристите и др. възможности за издръжката си. А по-бедните храмове и епархии, където хората нямат възможности, ще могат да предвиждат по-ниски такси“. За София новите цени се очаква да влязат в сила от 1 септември, но те „все още не са обявени или постъпили в синода“.

Странното в случая е, че новите цени вече са в сила, а Св. Синод не е публикувал официален документ, в който да опише новата си „децентрализирана“ визия за църковните такси. Така обаче има опасност прилагането на новата финансова политика да става „на тъмно“ и да се създадат възможности за злоупотреби, а това в крайна сметка ще се отрази на доверието в Църквата.

Прави впечатление, че освен „най-популярните“ сред българите служби – кръщение, венчание и опело, които се извършват еднократно за вярващите, двойно поскъпват и редовно използваните обреди като петохлебие, маслосвет, водосвет, а св. 40-ница (т. нар. 40 литургии за здраве или упокой) на цена от 40 лв става абсолютно непосилна за пенсионерите. Християни припомнят, че в съседна Гърция, а и в други православни страни записването за поменаване по време на св. Литургия е напълно безплатно.

Междувременно негативни реакции в Стара Загора накараха местния Епархийски съвет да излезе с обяснение за новите такси. Според митр. Киприан новите такси се налагали поради „трикратно увеличените разходи за издръжка на енорийските духовници и съпътстващите разходи в енорийските храмове“. Тези разходи включвали според него и „обгрижване на неделните училища към тях, различните курсове по езици, компютърна грамотност, школите по рисуване и ред други социални инициативи“. Свещениците можели да намалят сумите и дори да служат без пари, ако преценели, че енориаршите им са социално слаби.

Досега обаче нито една митрополия не е публикувала официална справка по какви пера се изразходват събраните от таксите пари. Специалисти по църковен мениджмънт напомнят, че събираните от митрополиите средства – чрез църковни такси от тайнства и треби, отчисления от енорийски храмове, наеми, дарения и др. – са средства на църковната общност, а не лично на епархийското ръководство, и затова е честно и християнско да има пълен отчет пред народа Божи за това, как се изразходват събраните от епархийската църква финанси.

В официалните църковни медии – в сайта на Българската патриаршия и Църковен вестник – не са публикувани документи за увеличението на църковните такси и новата финансова политика на Св. Синод чрез налагане на „пределни“ цени. Решението е взето по време на лятното заседание на Св. Синод, когато беше сменено и ръководството на официалния сайт на БПЦ, но не е ясно дали пълното информационно затъмнение на последната сесия на Синода има връзка с тези промени.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/u9xdk 

Разпространяване на статията: