Мобилно меню

4.8888888888889 1 1 1 1 1 Rating 4.89 (45 Votes)

2За пръв път от създаването си преди 45 години българският Национален исторически музей (НИМ) организира своя изложба в Третяковска галерия в Москва, съобщават от НИМ.

Изложбата е озаглавена „Шедьоври на християнското изкуство от България“ и ще бъде открита на 29 юни 2018 г.

Жителите и гостите на руската столица ще могат да видят някои от най-ценните експонати на НИМ, както и на музея „Старинен Несебър“ в Несебър и на Националната библиотека „Св. Кирил и Методий“.

Четиридесет и седемте предмета са малка част от произведенията на християнското изкуство в България от Средновековието до 19 век, чрез които могат да бъдат проследени основните етапи в развитието на българската култура и изкуство.

3.MitraСред най-ценните експонати на НИМ са: златната архиепископска митра от 18 век (вдясно), принадлежала на Охридския архиепископ, укасена със скъпоценни камъни и покрита с разноцветни емайли и с филигран; сребърната дарохранителница от манастира „Възнесение Христово“ от Дечани, 17 век – позлатена и богато украсена; кръст с миниатюрна дърворезба, позлатен, украсен със сребро, филигран, клетъчен емайл, цветно стъкло и полускъпоценни камъни; три златовезани литургични тъкани от 13-16 в., от които до наши дни са достигнали много малко и които изключително рядко напускат музея.

Експозицията, която на руски е озаглавена „Шедьоври на църковното (!) изкуство от България“, ще продължи до 2 септември т. г. Тя е организирана със съдействието и с финансовата подкрепа на Министерството на културата, на посланика на България в Русия Бойко Коцев и на директора на Българския културен институт в Москва Павел Васев.

Резбован кръст от 17 век:

5 1

Сребърната дарохранителница с позлата от 17 век:

4.Darohranitelnitsa


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxquw 

Разпространяване на статията: