Мобилно меню

4.7941176470588 1 1 1 1 1 Rating 4.79 (170 Votes)

20180518 092407По покана на проф. д-р Жоржета Назърска и д-р Светла Шапкалова в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) в София беше изнесена лекция, посветена на мисията на Църквата в съвременния свят. Лектор беше д-р Полина Спирова, ръководител на Центъра за образователни инициативи „Двери“ и редактор в сайта Двери на Православието.

Повод за лекцията беше излизането от печат на книгата Мисията на Църквата. По стъпките на Христос на Албанския архиеп. Анастасий (Янулатос).

Д-р Спирова представи пред студентите, изучаващи Културно-историческо наследство, основни принципи в мисионерския подход на Православната църква, като посочи примера на Албанската православна църква, издигната от буквално руините от нейния предстоятел архиеп. Анастасий.  Беше направено сравнение с мисията на БПЦ в съвременна България и перспективите пред нея.

20180518 092458Бяха посочени двата основни стълба на Православната мисия: искрено уважение към нуждите на всеки отделен човек и уважително, невраждебно отношение към хората, непознали Христос.

Студентите се запознаха с усилията на архиеп. Анастасий за възстановяването на Православната църква в Албания, което започва с грижата за отделните хора на най-бедната страна в Европа и удовлетворяването на най-насъщните им потребности: храна, дрехи, образование, работни места. Наред с възраждането на клира и неговото обучение архиепископът се грижи за образованието на младите и намирането на работа на населението, така че да се ограничи и спре масовата емиграция и обезлюдяване на цели региони. Днес Православната църква в Албания е един от факторите за икономическо развитие на страната и един от основните инвеститори и работодатели.

Грижите на Църквата не са фокусирани само върху християните, но върху всички граждани на страната. Затова и често архиепископът на Тирана и цяла Албания Анастасий се титулува и Архиепископ „на Тирана и на всички атеисти“. Духовникът се труди християнските ценности да се проповядват не само сред членовете на Църквата, но и в цялото албанско общество. Той работи за помирението сред хората, говорейки, че Христос носи мир и прошка, посочвайки, че прошката прави обществото по-силно и сплотено.

По време на лекцията бяха направени паралели с българската действителност и присъствието на Църквата в живота на българите. Беше отбелязана ролята на младите хора в изграждане на църковната общност. Архиеп. Анастасий неведнъж заявява, че младежите не са бъдещето на Църквата, а нейното настояще и тяхното възпитание в християнските ценности се случва сега. Той отбелязва, че младежите нямат нужда само да им се говори, а да се отнасяме към тях с уважение и любов. И не на последно място: те се учат не от думите, а от примера на възрастните.

Студентите бяха запознати с опазването на културно-историческото наследство на Албания – това, което е оцеляло след агресивния атеистичен режим на Енвер Ходжа, както и с визията на архиеп. Анастасий за храмовете като център на църковната общност от вярващи.

В края на изложението д-р Спирова посочи, че Христос отправя повеля към своите апостоли и последователи: „Идете и научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца, и Сина, и Светия Дух“.  Тази повеля за християнско свидетелство се отнася за всеки християнин, който става Христов проповедник не толкова с думи, колкото със собствения си живот и пример.

Обратното на мисията, според архиеп. Анастасий, е бездействието на църковните хора, егоистичното поглъщане от собствените ни нужди и безразличието към другите.

Темата за мисията на Църквата днес и особено личността на архиеп. Анастасий предизвикаха интереса на младите хора, повечето от тях родени в периода, когато духовникът поема своето служение в Албания (1992 г.). Въпросите им бяха свързани с отношението на мюсюлманите в страната към харизматичния духовник и дали подобен духовен подем е възможен и у нас.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxdx8 

Разпространяване на статията: