Мобилно меню

4.8974358974359 1 1 1 1 1 Rating 4.90 (39 Votes)

tsveti.jpgВ последния бр. 29 на в-к „Култура“ са публикувани материали от международната научна конференция в Юндола, до Велинград, посветена на социалната роля на православния свещеник в България. Конференцията „Социалната роля на православния свещеник в България и в Югоизточна Европа“ е част от немско-български изследователски проект, който има за цел да очертае ролята на православния свещеник в България.

Изследователският екип включва културолози, историци и богослови. Проектът се финансира от Баварския изследователски съюз за Източна и Югоизточна Европа (www.forost.de). Основна част в проекта заема културно-антропологичната теренна работа: за две години бяха проведени около двеста интервюта с православни свещеници в цяла България, т. е. повече от една десета от активните свещеници, в които те отговарят на въпроси, свързани с тяхната работа и ежедневие.

Отворената форма на интервютата даде възможност свещениците да споделят асоциативно онова, което на тях лично им се струваше най-важно, въпреки че редица от въпросите задаваха тематичната насоченост на разговора. Интервютата бяха записани отчасти от участващите учени и отчасти от студенти на института в рамките на летния им стаж под ръководството на изследователския екип и с подкрепата на доц. Даниела Колева.

Форумът, проведен в конферентния център на Лесотехническия университет в с. Юндола (до Велинград), се състоя по инициатива на изследователския екип на Катедрата по Теория и история на културата към Философския Факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Четиридесет и петте участници бяха предимно от България, но и от Германия, Австрия, Босна и Херцеговина и Русия. В продължение на два дни те дискутираха ролята на православния свещеник в модерния свят въз основа на интервютата и на основа на личния си опит. Сред участниците имаше четирима свещеници.

Ядрото на проекта бяха Петър Канев, докторант в секция Философия на религията към ИФИ, БАН, Кристиан Гайзелман, докторант по история на Югоизточна Европа към Лайпцигския университет, щатен сътрудник на Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан“, с работна група: доц. д-р Даниела Колева (зам.-декан на ФФ на СУ), ас. Галина Гончарова (История на българската култура – Ново и най-ново време), г-жа Ваня Еленкова (проект „Преживяната история“) от Катедра Теория и история на културата към ФФ на СУ „Св. Климент Охридски“; Елиа Бояджиева (докторант по нравствено богословие към Шуменския университет), Атанаска Грудева (секция Религия към Софийска градска библиотека). В проекта взеха активно участие студенти и докторанти от специалност Културология към Софийския университет. Титуляр на проекта е проф. Едгар Хьош, историк от Мюнхенския университет.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/338q3 

Разпространяване на статията: