Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
1_8.gifЖителите на град Бобошево и архиерейското наместничество в Дупница влязоха в спор за манастира „Св.Димитър” край Бобошево. „Това е най-старата черква в България, национален паметник на културата. Тя е възстановена с помощта на две фирми и общината, и се наблюдава от ЮНЕСКО”, каза кметът на Бобошево Милчо Орозов.
 
Той коментира възникналите недоразумения между общината и архиерейския наместник отец Георги Паликарски. Орозов допълни, че ако отец Паликарски възнамерява да направи нещо около черквата, трябва да се съобразавя със законите. В това отношение той би трябвало да предостави нотариален акт, скици на манастира, след като има желание да огражда черквата, е необходимо и строително разрешение. Според Орозов, желанието на отец Паликарски е да вземе двете почивни станции, както и определен парцел, на който да посади картофи. Друга причина за спора, е ограждането на аязмото при новостроящия се манастир “Свети Димитър”, тъй като това е един от основните водоизточници на градчето.

Според бобошевци, това сериозно нарушава правата им, защото на практика и без това безводното през лятото Бобошево ще бъде поставено пред нов, по-тежък режим. „Отец Паликарски няма право да загражда водата и да спира достъпа на хората до нея. Освен заради водата в аязмото, жителите на Бобошево недоволстват и заради начина, по който се строи оградата на манастира. Оградата се вдига не както трябва, поставят се груби подпори и метални колове”, коментира още Орозов. Според него, до момента отец Паликарски не е показал и документ от Института за национални паметници, че може да извършва каквито и да било дейности около храма. Бобошевския кмет изрази надежда, че този спор скоро ще бъде решен. Орозов подчерта, че в Бобошево има 5-6 национални паметника на културата и общината разчита на привличането на повече туристи.

Архиерейският наместник Георги Паликарски обаче заяви, че ще внесе жалба до прокуратурата и областния управител Любомир Дермански, във връзка със скорошните вандалски прояви около манастира „Св.Димитър” край Бобошево. „Не съм против хората да си правят пикник край манастира, този манастир е за тях, против съм вандалските прояви, това нито е християнско, нито е признак на човечност”, коментира архиерейският наместник Георги Паликарски.

Според него, заканите на местните хора за жива верига около манастира, заради предприетите от отеца действия за заграждане на аязмото, са необясними. Според Паликарски, общината не е давала пари за манастира, всички средства са дарени.“ Манастирът “Св. Димитър” е свято място, а те бяха свикнали да се събират там на скара, да пият и да правят оргии. Що се отнася до водата в аязмото, ние не я взимаме, а правим ограждане на самото място. За водата от чешмата пред храма също няма проблем, ще бъде направено продължение, за да могат хората да пият вода”, каза отец Паликарски.
 
Според него, причината за недоволството не е заради оградата, а защото общината е свикнала да използва манастира за проекти пред еврофондовете. „Омръзна ми да ходя и да се моля на разни бизнесмени да отпуснат някакви пари за ремонт на покрива, или нещо друго. Целта е тази църква да има собствени приходи, такава възможност има”, каза още отец Паликарски.

Той е завел дело за собствеността върху манастирската воденица, която преди години е била одържавена, след това продадена на частно лице. Дело е заведено и за хижа „Пионер”, която общината е приобщила. Делата са заведени заради нареждане на Светата Софийска митрополия имотите на църквата да бъдат възстановени. „Остава да възстановим около 15-20 декара имоти, горите са ни възстановени от поземлената комисия, но най-апетитните имоти в момента принадлежат на общината”, каза отец Паликарски. Той подчерта, че разполага с всички необходими документи. „Общината не може да разполага с тези имоти без документи. Категоричен съм, че това са земи, които са били на манастира и ще бъдат на манастира, надявам се истината да стане явна в съда”, допълни отец Паликарски.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3384a 

Разпространяване на статията: