Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)
1_1.gifДокументи, открити наскоро в стари регистри, показват, че арменската църква „Св. Хач“ в Бургас е много по-древна, отколкото се предполагаше досега. Според преписка, на която се натъкнало семейство арменци, живеещо в Съединените щати, на мястото на сега съществуващия храм е имало действащ параклис още през 1673 г., съобщи председателят на църковното настоятелство Сарко Караджиян. Така вместо да чества 200-годишнината на храма, през септември арменската общност в Бургас ще отбележи нейната 335-та годишнина. Новооткритите факти превръщат „Св. Хач“ в една от най-старите арменски църкви на територията на страната.

Първият арменски храм у нас е изграден в Русе през 1610 г. Новата история на арменския апостолически православен храм в Бургас ще бъде описана в книга. Четивото, което ще бъде представено по време на честванията, ще включва и интересни данни за първите арменски заселници в региона, както и събития, свързани с живота им през тези три века.

Празниците ще продължат до края на годината и ще включват различни културни прояви, като поетични вечери и изложби, казаха още от настоятелството. По време на честванията ще бъдат обявени и резултатите от националния конкурс за детско и младежко творчество „Армения, моя любов“.

Със същото име до края на май предстои да излязат два диска с арменска литургична музика и авторски произведения и преработки на младия бургаски композитор и диригент Левон Манукян.

Междувременно арменската общност в града се подготвя за още едно голямо честване. За първи път тази година 24-ти април, Ден на геноцида срещу арменския народ, е включен в културната програма на община Бургас. На тази дата арменците по света почитат загиналите по време на геноцида в Османската империя през периода 1915-1922 година над милион и половина техни сънародници.

В Бургас живеят около 2000 арменци, но те досега неофициално честваха 24-ти април. Тази година той ще бъде отбелязан с възпоменателна литургия и голям концерт. В проявата ще участват възпитаници на Арменското училище в града, индивидуални солисти, както и Арменски камерен хор и Младежки камерен оркестър „Бургас“ при НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“.

Специални брошури ще разясняват на бургазлии как се отбелязва този ден по света и защо въпросът и днес предизвиква остри спорове между международната общност и Турция.

България е една от малкото държави в света, непризнали официално арменския геноцид. През февруари това направи Общинският съвет в Бургас и се нареди сред първите в страната, определили 24-ти април за Ден на геноцида срещу арменския народ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3388w 

Разпространяване на статията: