Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)
Днес в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски” Негово Светейшество Българският патриарх Максим оглави празничната св. Василиева литургия за Православна неделя. В богослужението взеха участие Стобийският епископ Наум, главен секретар на Св. Синод, Знеполският епископ Йоан, викарий на Софийския митрополит, архимандрит Григорий, протосингел на Софийска митрополия, архимандрит Йоан, началник отдел „Богослужебен” на Св. Синод, и столични свещеници.

По традиция на този ден главата на Българската православна църква помена гласно всички предстоятели на поместните православни църкви. Така се свидетелства в тази неделя общността на св. Православие.

Ектениите бях възгласяни от двама протодякони – Стефан Марков и Любомир Братоев и един дякон – д-р Иван Иванов.

 

Слово за празника произнесе Негово Светейшество, но поради традиционно лошото озвучаване в катедралата малцина от богомолците чуха думите на патриарха, макар че с уважение слушаха изчитането му.

Много десетки миряни се бяха подготвили да приемат св. Причастие и с търпение изчакаха края на цялото богослужение, за да им дадат възможност да пристъпят към св. Тайни. В патриаршеската катедрала не се спазва исконният обичай вярващите да се причастяват на "Со страхом Божиим..."

Справка: Първата неделя на Великия пост се нарича Православна неделя и на нея се отбелязва тържеството на Православието, станало на Седмия вселенски събор.

Светите отци на Седмия вселенски събор са събрали църковния опит относно почитането на св. икони от първите времена на Църквата, обосновали са го и са формулирали догмата за иконопочитанието за всички времена и за всички народи, които изповядват Православната вяра. Св. отци са провъзгласили, че иконопочитанието е законоположение и предание на Църквата, то се насочва и вдъхновява от Св. Дух, Който обитава в Църквата. Образността на иконите е неразделна от евангелското повествование. Това, което евангелското слово ни съобщава чрез думи, иконата казва същото чрез образи.

Седмият вселенски събор е утвърдил, че иконографията е вид откровение за Божията реалност и чрез богослужението и иконата Божественото откровение става достъпно за вярващите. Чрез иконата, както чрез Свещеното Писание, ние не само научаваме за Бога, но ние познаваме Бога; чрез иконите на св. Божии угодници ние се докосваме до преобразения човек, който е станал причастен на божествения живот; чрез иконата ние получаваме всеосвещаващата благодат на Св. Дух. Всеки ден Църквата прославя иконите на св. Богородица, празнува паметта на св. Божии угодници. Техните икони се поставят за поклонение и живият религиозен опит на всеки от нас, опитът от постепенното преобразяване чрез тях ни прави верни чада на св. Православна църква. И това е истинското въплъщение в света на трудовете на св. отци от Седмия вселенски събор. Затова от всички победи над многото и най-различни ереси само победата над иконоборчеството и възстановяването на иконопочитанието е обявена за тържество на Православието. А вярата на отците от Седмия вселенски събор е вечната и непреходна основа на Православието.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/338xu 

Разпространяване на статията: