Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (54 Votes)

1_50.jpgИзявление за електронни и печатни медии във връзка с промените в Чипровския манастир „Св. Йоан Рилски“ край гр. Чипровци

На 31 януари 2008 г. се състоя редовно заседание на Видинския епархийски съвет, в чийто дневен ред влизаше изслушване доклада на комисията назначена от Видинския митрополит относно събития в Чипровския манастир, предизвикали обстойна проверка и широк обществен интерес.

В съставената комисия членуваха трима духовници, представители на общ. Чипровци, МВР – гр. Монтана, финансовия ревизор на Видинската митрополия и юрист. Проверката протече в две направления:

1. Изясняване на причините за възникване на конфликт между двамата духовници и последвалите действия, и

2. Състояние на манастира, начин на стопанисване и отчетност, отношение към поклониците и посетителите на св. обител.

След като комисията сне обяснения от двамата населници на манастира констатира, че инцидентът е провокиран от игумена архим Евсевий. По действащия Устав на Българската православна църква, игуменът е задължен да организира богослужебния ритъм, да подсигурява на монасите и послушниците елементарни човешки условия на живот т. е. местоживеене, храна, отопление, лекарства при нужда и т. н. (Устав на БПЦ, гл. 15, чл. 171).

Инок Кирил получава от игумена запрещение да посещава богослужение и молитва, лишаван е дни наред от храна, забранено му е закупуване на лекарства, които са били необходими поради травма в крака, не е имало дърва за огрев и сечива за обслужване, липсвала е нормална духовна атмосфера. В същото време на десетки котки се подсигуряват стаи котешка храна, пъстърва и хляб, снабдявани от доскорошния служител в манастира – Чавдар Кирилов Якимов от гр. Монтана.

В заключение по първото направление, Епархийският съвет не оправдава предприетата саморазправа на инок Кирил, предизвикана от горните факти, както не приема и мотивите на игумена („Небесните сили“), вдъхновили го за такова отношение към послушника.

По второто направление комисията констатира:

- лошо стопанисване на сградния фонд (прорязани врати, разрушени санитарни възли, крайно ниско ниво на хигиена);

- пълна безотговорност по отношение опазването на имуществото, трайните и нетрайни материални активи;

- липсва финансова отчетност в продължение на години – не са регистрирани приходите на манастира, които се формират от:

а) продажба на свещи;

б) продажба на икони и сувенири;

в) парични дарения от граждани и организации;

г) отдаване под аренда на манастирски земи

д) църковни такси от кръщения, венчания и други служби.

Видни са само даренията в натура, като:

- новоизграден портал (дарител от гр. Враца);

- заздравени оградни стени (общ. Чипровци по фондове за бедствия и аварии);

- подмяна на покриви (общ. Чипровци по фондове за бедствия и аварии);

- няколко броя дарени икони, килими и столове.

Няма обяснение за извършените разходи, колко са и как са упражнени. Липсват разходни документи и договори за строително-ремонтни дейности. Честността и безсребърничеството не биха държали в тъмнина информацията за толкова много средства и финансови операции. Налице е умело заобикаляне на регламентите за църковно деловодство и счетоводство по Устава на БПЦ.

Комисията беше запозната с десетки жалби на поклоннически групи, частни посетители и институции.

Българските манастири от древност са място на монашеско житие, поклонничество, пример за чистота и святост, от които всеки може да черпи. В Чипровския манастир нещата не стояха така. В зависимост от настроението и сънищата на игумена биват връщани цели групи посетители и дискриминативно заклеймявани като неверници, нечисти, сатанисти и грешници. Епархийският съвет не порицава игумена за съблюдаване благоприличието на влизащите в манастира, а за острите реакции и думи, лишени от християнска етика, към не дотолкова запознатите с църковните правила и ред хора.

Има оплаквания за отказани кръщения, венчания, опела, панихиди и др. На празнични и неделни богослужения проповедите на архим. Евсевий са били в повечето случаи тълкувание на личните му сънища и видения, след което разсъжденията му преминават към хулене на местното свещенство и църковната управа.

С действията си игуменът възпрепятства разрастването и развитието на монашеско братство. Котките и кучетата са въздигани от него в култ и обожествявани като ценни носители на енергия, способстваща духовно и телесно лечение. Храната на котките е много по-добра и изобилна от тази в сирашките домове. Много хора споделят мнение, че манастирът е превърнат в лично владение на някого, който пуска и не пуска, когото си пожелае.

Мисията на Църквата чрез храмовете, манастирите, монашеството и свещенството е насочена в просвещаване и спасяване на човешките души. Ръководство в тази дейност е Христовото учение (Св. Писание), Неговите повели и апостолските трудове.

Иисус Христос се радва на праведните, не отхвърля и грешните. Той от блудницата направи мироносица, от грешния митар – апостол, и на всички даде път на спасение, а ревнителният Юда, бидейки свидетел на всичките Му слова и чудеса, накрая Го предаде.

Св. апостоли първи са проповядвали Словото Божие и са показали, че праведни и грешни могат да бъдат привлечени за спасителното дело само с Христовата любов, а не с „… ревност не по разум“ (Рим.10:2-5). По думите на св. ап. Павел, „любовта е дълготърпелива, пълна с благост, … любовта се не превъзнася, не се гордее, не безчинства, не търси своето, не се сърди, зло не мисли, … всичко извинява, … всичко претърпява“ (1 Кор. 13:4-7).

Видинският епархийски съвет, преди да се произнесе за решението си относно Чипровския манастир, разгледа депозирана от архим. Евсевий молба-оставка и я уважи, като го освободи от длъжността игумен на св. обител.

Молим поклониците и посетителите, претърпели несгоди пред портите на Чипровския манастир, да бъдат снизходителни към нашите немощи, като ще се постараем вбъдеще те да бъдат отстранени. Нека Всемилостивият и Благ Господ ни обгръща със Своята неоскъдна божествена любов от нине и до века.

Амин.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kxak 

Разпространяване на статията: