Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
thumb_DSC02215.jpgАрт-композицията беше открита пред Народния театър "Иван Вазав" днес от 18 часа. От 29 до 30 октомври сградите и завързаните по дърветата платна с цветни човешки фигури ще бъдат достъпни за разглеждане в алеите срещу Народен театър "Иван Вазов" - зад фонтана. За композицията са избрани различни сгради в София, които се отличават с това, че са първи по своята функция. Подредени по хронология (годината на завършване на строежа), историята на сградите ще запознае участници и посетители на инсталацията (т. е. изложбата) с тяхната функция, архитектурна особеност и любопитни факти за построяването и необходимостта от съответната сграда в съответния исторически период на столицата.

В представянето са включени: Ротондата (4 век), Дворецът (1885 г.), Народен театър "Иван Вазов" (1907 г.), храм-паметник "Св. Александър Невски" (1912 г.), Софийски университет "Св. Климент Охридски" (1934 г.), Съдебната палата (1942 г.), НДК (1981 г.), панелен жилищен блок (1980-1990 г.) и съвременна сграда Winslow енергоспестяващи комплекси - 2010 г.

В центъра на всеки макет на сграда върху рамки ще бъдат опънати бели платна, които ще са осветени от едната страна с прожектори, така че, когато хората застават между прожектора и бялото платно, вградено в сградата, там ще се отразява човешката сянката. Върху платната хората ще очертават отразените силуети на своите приятели, деца, родители и т. н.

Всеки, който застава пред прожекторите, може да прави различни пози, а сянката му да бъде очертана и оцветена. Всяко изрисувано платно ще се подменя с ново бяло такова, върху което следващият човек ще може да очертае своята сянка.

Макетът на всяка сграда ще бъде с уникална изработка. Фасадните контури ще са по оригинал на съответната сграда, а детайлите (фризове, прозорци, колони и т. н.) ще бъдат ръчно изрисувани в съответния художествен стил. Стилът на фасадите ще е съобразен с периода, в който е строена съответната сграда.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a3uk 

Разпространяване на статията: