Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)
1_29.jpgКметът на Карлово Емил Кабаиванов дари на карловските храмове “Успение на Св. Богородица” и “Св. Николай” охридски икони . Той обясни, че иконите са изработени от майстори от Охрид, които продължават старата българска дърворезбарска школа. Преди иконите да бъдат транспортирани в България са били поставени на мощите на Св. Климент Охридски в Охрид. Ето защо те са още по-ценни за местните християни.
Кабаиванов съобщи още, че се е уговорил със свещениците от двата храма “Св. Николай” и “Успение на Св. Богородица” на 8 септември да дадат курбан за здравето на града в двете църкви, тъй като заради постите на 15 август това не е могло да бъде реализирано. Курбанът ще се раздава на всички, които посетят храмовете.

През месец септември предстои да бъде открит и нов храм в село Христо Даново. Строежът е започнат преди около 7 години. “Сега действащият кмет на селото, който съм сигурен, че ще продължи да бъде кмет и след изборите, направи така, че бързо да бъде завършена църквата с наша помощ”, коментира Кабаиванов. Откриването ще бъде извършено с благословията на пловдивския митрополит Николай.
Средствата за построяването на църквата са събрани от дарения, от целеви средства от църквата и от общината Карлово.

"Работих с голямо задоволство, когато правих иконата на “Св. Николай” предназначена за карловския храм", каза Кочо Аиновски, дърворезбар от Охрид. Изображението на иконата е взето от църквата “Св. Климент Охридски” в Охрид. Изработена е за 1 месец. При направата е използвано златно фолио.

Другата икона, която дърворезбарят е правил за Карлово е тази, която кметът на града дари на храм “Успение на Св. Богородица”. Аиновски заяви, че се радва, че е изработил две икони за жителите на град като Карлово.

Дърворезбарят добави, че е изработил и голяма икона на Св. Климент Охридски за Пещера. Тя е 3,20 м висока и е изработена по повод 100-годишнината от основаването на училище “Св. Климент Охридски” в общината.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ak8x 

Разпространяване на статията: