Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (7 Votes)
На 28 май денят, в който светата Православна църква чества Дух Свети – Третото Лице на Светата Троица, Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий оглави празничната света Литургия в манастира “Света Троица” край старопрестолния град. Манастирът е известен още като “Патриаршески”, тъй като в него се е подвизавал св. Евтимий Търновски преди да бъде избран за Български патриарх.

В Литургията за празника взеха участие свещенослужители от Търновската епархия и гостуващи свещенослужители от страната, дошли за храмовия празник на обителта.

Двоен беше празникът за сестрите на манастира и многобройните поклонници, тъй като на този ден се извърши и освещаването на обновения параклис, носещ името на светлото Христово Рождество.

Параклисът се намира в криптата на главния манастирски храм “Света Троица”. В него сестрите от манастира са извършвали монашеското си правило в годините, когато главният храм е бил в ремонт след разрушения, както и в студените зимни дни. От няколко години насам те се заемат с пълното обновление на параклиса, с неговото зографисване и с изработване на нов дърворезбен иконостас. Плод на усилията им е днес обновеният благолепен дом Господен. Митрополит Григорий освети параклиса по краткия чин, тъй като в престола няма свети мощи.
 
След освещаването, в литийно шествие духовници и миряни се отправиха към параклиса “Възкресение Христово”, разположен от южната страна на главния храм. Там епархийският архиерей отслужи водосвет за здраве и освети приготвения за празника курбан.

В своето живо и вдъхновено слово високопреосвещеният митрополит говори за ценността на светото православие, за величието на българския дух, за гордостта, но и високата отговорност да сме православни християни и потомци на българския род.

Гост на празненството бе и г-жа Екатерина Димитрова, която от дълги години работи в Лондонската библиотека и се занимава с изследването и популяризирането на “Четвероевангелието” на цар Иван-Александър, изработено именно в този стародавен манастир. Г-жа Димитрова запозна накратко присъстващите с ценността на този ръкопис и историческия път, който то изминава, докато стига до мястото, където днес се съхранява, както и с проекта за виртуалното завръщане на тази светиня в родината й България.

Снимки: авторът

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3apxr 

Разпространяване на статията: