Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
Деветстотин и двадесет молби за отпускане на средства за ремонти от различни вероизповедания са получени през тази година в Дирекция "Вероизповедания" на Министерския съвет, съобщи БТА. Към тях бяха прибавени и около 400 молби от миналата година, за които тогава не достигнаха средства от държавната субсидия за вероизповеданията, уточнява пред репортер на агенцията Емил Велинов, държавен експерт в дирекцията. Молбите са от православни църковни настоятелства, джамийски настоятелства, Централния израилтянски духовен съвет, Арменската апостолическа православна църква, протестантски деноминации и от по-малки вероизповедания.

Много от тях са от мюсюлманското вероизповедание, казва Велинов. Той припомня, че през миналата година средствата са били изпратени направо на джамийските настоятелства заради съдебните спорове за легитимността на главния мютия. Тази година по решение на Главното мюфтийство средствата се разпределят на джамиите от него.

Към молбите са приложени снимки и технически документи за състоянието на църквите и джамиите. Исканията са главно за отпускане на средства за течащи покриви, рухнали стени, както и за реставрация на стенописи.

Емил Велинов съобщава още, че държавната субсидия за вероизповеданията у нас за 2006 г. е същата като миналогодишната - 2,3 милиона лева. Но от тази година вече не се получава цялата субсидия, а само 93 на сто от нея. Останалите 7 на сто ще се получат след одобрение на Министерския съвет.

Държавната субсидия се разпределя между вероизповеданията според броя на вярващите. Всяко вероизповедание само решава за какво ще използва средствата от субсидията. От предвидените средства за 2006 г. 678 900 лева са за строеж и ремонт на български храмове в чужбина, и за издръжката на свещениците зад граница. Българската православна църква в страната е получила 1 023 000 лева, мюсюлманското вероизповедание - 148 800 лева, Централният израилтянски духовен съвет - 18 600 лева, Арменската апостолическа православна църква - 27 900 лева, протестански денономиции - 46 500 лева.

От субсидията 604 500 лева са предоставени за ремонт на "Желязната църква Свети Стефан" в Истанбул, а 93 000 лева - за ремонт на сгради в Рилския манастир. 32 200 лева са предназначени за издаването на религиозна литература, за научни и социологически изследвания за вероизповеданията. От държавната субсидия е останал резерв от 65 000 лева, който вероятно ще бъде отпуснат през септември-октомври за неотложен ремонт.

През тази година дирекцията е получила допълнително от бюджета 430 000 лева за изграждането на игуменското крило на Троянския манастир и 100 000 лева за катедрален храм във Враца.
Средствата за ремонтите се изпращат на банковите сметки на църковните настоятелства, а ако те нямат такива - на митрополиите, отбелязва Велинов. По думите му за чужбина средствата се превеждат на сметките на посолствата.

Много от ремонтите на храмовете и джамиите вече са завършили, започнаха да идват и отчетите за тях от църковните настоятелства, казва експертът. Крайният срок за предаването на отчетите за ремонтните дейности е 10 декември.

Към момента в Софийски градски съд са регистрирани 81 вероизповедания. Всички те имат право на държавна субсидия, но напоследък се регистрират и вероизповедания, които имат много малко последователи. По думите на Емил Велинов за такива вероизповедания не може да се предоставят повече от 5 хиляди лева.

Има вече тенденция за построяване на повече християнски храмове в страната, отбеляза Велинов. Според него само в Софийска епархия от средата на 2005 г. насам са построени над 80 храмове и малки параклиси. Над 700-800 са храмовете и параклисите, които се освещават за около една година и половина. Новите джамии, построени за същия период у нас, са около стотина.

Източник: БТА

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33ra6 

Разпространяване на статията: