Мобилно меню

4.5375 1 1 1 1 1 Rating 4.54 (80 Votes)

28575588 420717328364950 7883232439455384133 nВ навечерието на Освобождението и в деня, когато у нас пристигна Руският патриарх Кирил и водената от него делегация, полицаи са посетили домовете на граждани в София и са ги накарали да подпишат протоколи, че „няма да отправят закани и заплахи за здравето и живота на Руския патриарх Кирил“. За това сигнализираха в социалните мрежи самите потърпевши. Единият от тях, Иво Дошев, дори публикува видео от посещението и разговора си с полицаите. Според униформените, в ГДБОП и НСО са получени сигнали за определени граждани във връзка с техни публикации в социалните мрежи.

Теодор Спасов, един от посетените от служителите на МВР, предполага, че е привлякъл вниманието на властите заради критичен пост във фейсбук, който той е написал по повод интервюто на патриарх Кирил от 1 март по БНТ.

Тези прекомерни предохранителни мерки за сигурността на високопоставения гост, освен че са странни (тъй като става дума за емоционални реакции в социалните мрежи, които няма как да застрашат „живота и здравето“ на патриарха), влизат в рязко противоречие с един от първите акценти в интервюто на Руския патриарх за БНТ, дадено в навечерието на пристигането му у нас. Там той определи свободата на човека като висше достояние, а като главна мисия на Църквата той посочва: да научи човека да бъде свободен. По-конкретно Московският патриарх казва:

„Във всяка епоха, във всяко време хората се сблъскват с различни предизвикателства и задачата на Църквата е да научи човека да бъде свободен. Свободен от външен натиск, който може да е политически, културен, информационен. Може би главната мисия на християнството в съвременния свят е да предпази човека от робството – при това на фона на гръмогласните заявления за свободата като главна човешка ценност. Защото политическата свобода не осигурява истинска свобода на духа. Може да си политически свободен, но да робуваш на модата, на система от лъжливи ценности и идеали, които се насаждат от средствата за масова информация и масовата култура. А човекът, който се опира на системата от християнски ценности, може да даде оценка на всичко, което се случва около него, при това без да се влияе от тази или онази политическа или информационна мода, а оставайки свободен. Ако Църквата се справи с тази задача, ще помогнем да съвременния човека да остане свободен, а значи – и да запази надеждата си за пълнота на живота. Защото материално богатият, но духовно несвободен човек не може да бъде щастлив“.

 

Източник на видеото: страницата във фейсбук на Иво Дошев.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uay6d 

Разпространяване на статията: