Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
danailov.jpgКултурният министър Стефан Данаилов обмисля мерки за спасяването на стенописите в храмовете със статут на национални паметници на културата, като забрани паленето на некачествени свещи в тях по време на църковните служби. У нас те са десетки и освен на опушване, са подложени и на редица други неблагоприятни фактори. Най-опушени са църквите в големите манастири като Троянския и Бачковския. Особено проблемни са църкви като "Св. Георги" в София (зад "Шератон"), където за 6 май, за Коледа и Великден се палят много свещи.
Дори в Косово палят свещи от восък, които не повреждат стенописите, каза министърът. А у нас в резултат на опушването се харчели доста средства за реставрация, които бюджетът трудно осигурява. Вече имах една среща със Светия Синод, макар и по друга тема, и обясних, че след опушването обикновено искат пари от държавата за реставрация, затова трябва да има разбирателство, добави Стефан Данаилов.

В България не се произвеждат восъчни свещи, защото материалът е много скъп, обясни шефът на синодалната свещоливница "Ортан Хан" в Пловдив Владимир Банев. В момента килограм восък заедно с ДДС излизал между 6 и 8 лева, докато килограм качествен парафин купуват за 2,50 лв. Освен това не е ясно дали пчеларите могат да осигурят годишно по 300-350 т восък.

В Сърбия се произвеждат восъчни свещи и ме интересува на каква цена бихме ги внесли, каза министър Данаилов. Той обясни, че планират пред храма "Св. 40 мъченици" във Велико Търново да направят параклисче, където туристи и поклонници да палят свещици. Очаквали се много поклонници от Сърбия заради мощите на Св. Сава.
Данаилов обаче смята да говори със Св. Синод и за възможността и у нас да се произвеждат восъчни свещи. Решението за това трябва да бъде на синода, смята Банев. Свещоливницата в момента продава на църквите пакет свещи (400 бр. по 10 ст.) за 2,08 лв., а храмовете ги продават на миряните 20 пъти по-скъпо и така се издържат. Ако синодът се съгласи да намали печалбата си, може да се произвеждат и по-качествени свещи, смята Банев.

Още не сме уведомени от министъра за това намерение, но е необходимо в Светия Синод да седнем и да помислим, за да вземем най-доброто решение, обясни митрополит Неофит Русенски. На първо време щели да извикат шефа на софийската свещоливница, за да докладва състава на свещите. Според дядо Неофит обаче държавата трябва да гарантира монопола на Св. Синод върху производството на църковни свещи. Ако се пресече работата на нелегалните свещоливници, вече ще могат да се правят по-качествени свещи, смята той.

В състава на църковните свещи в момента има парафин и церезин. Повече пушек се отделя от тези, при които парафинът съдържа повече мазнини. Свещите от лой са по-меки и лесно се огъват при запалване. Никой не контролира качеството им, не е ясен и броят на нелегалните свещоливници.

Източник: в. Сега

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33qyx 

Разпространяване на статията: