Мобилно меню

4.25 1 1 1 1 1 Rating 4.25 (32 Votes)

/imG 5284 0През последните дни проблемите около специалността Теология (Богословие) в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски" значително се усложниха. Причина станаха непремерени изказвания пред медии на досегашния ръководител на закритата вече катедра Теология и един професор от специалността. И двамата в един дух и стил обвиниха местния митрополит, че се намесвал в кадровата политика на катедрата в седмиците преди да я закрият, като искал да наложи свой кандидат за щатен преподавател - прот. д-р Теодор Стойчев. Засега от митрополита няма реакция на тези обвинения, но пък те категорично бяха отхвърлени в интервю за електронна православна медия от о. Теодор Стойчев.

На този фон ръководството на Шуменския университет, също директно и персонално нападнато от теолозите, днес обяви своята позиция по въпроса. В него се казва:

"Заради тенденциозни изказвания на проф. Румен Ваташки, с които опетнява името и авторитета на Шуменския университет „Епископ Константин Преславски”, ръководството на висшето училище съобщава следното:

От 1 март 2017 г. катедра „Теология” остава в намален числен състав, което е в несъответствие с член 26 „д” от Закона за висшето образование. През последната година нееднократно ректорът на висшето училище е настоявал да бъде обявен конкурс за преподавател, но ръководителят на катедрата доц. Стефан Стефанов се противопостави на тази идея. Това наложи членовете на катедра „Теология” да бъдат прехвърлени в катедра „История и археология”. Така не се нарушава нито организацията, нито управлението и качеството на учебния процес.

Към този момент в специалността „Теология” се обучават общо 36 студенти (I курс – 10, II курс – 10, IIIкурс – 7, IV курс - 9 ).

С протокол № 2/04.02.2015 г. Постоянната комисия по хуманитарни науки и изкуства към Националната агенция по оценяване и акредитация постави оценка 4,63 от максимална 10 при програмната акредитация на професионално направление 2.4 „Религия и теология” за Образователно-квалификационна степен „Бакалавър” по специалността „Теология”. Това лиши Шуменския университет от възможността да обучава по магистърска и докторска програма в това направление.  Ръководството на катедра „Теология” в лицето на доц. Стефанов не положи никакви усилия да изпълни пълноценно препоръките на НАОА и да укрепи катедрата и обучението по направление „Религия и теология” с хабилитиран състав на първи основен трудов договор."

Създалото се положение коментира за Двери проф. Иван Желев Димитров, бивш декан и бивш заместник-ректор на СУ. Той заяви следното:

"Изключително неприятна история.

Първо, защото се развива точно през Великия пост.

Второ, защото тъкмо напоследък беше взето решение от МОН специалността Теология (Богословие) да бъде сред т. нар. приоритени направления в българското висше образование, каквото нещо досега не е бивало, нито някой се е надявал да стане.

Трето, колегите-богослови от ШУ през последните 2-3 дена наговориха тежки приказки срещу Варненския и Великопреславски митрополит Йоан. Това в политикака го наблюдаваме непрекъснато - пускаме всякакви обвинения, а сетне се отказваме от тях, без дори да се извиняваме. Но все пак митрополитът не е политик, а глава на поместната Църква (във Варненска и Великопреславска епархия). Мисля, че имаме достатъчно на брой необосновано отрицателни изказвания на някои (други) митрополити срещу университетското богословие, но досега не съм чул митр. Йоан да приглася на тази мракобесна линия.

Четвърто, от ректората на ШУ и от отец д-р Теодор Стойчев нещата се представят по съвсем друг начин, така че основателно всеки се пита: ние на кого да вярваме? За съжаление тук университетските теолози са в неизгодна позиция.

Пето и последно, днес прочетох и едно заглавие, което ми направи добро впечатление, както и цялата статия на автора: "Богословието е НАУКА за Бога и неговото естествено място е академичната среда". На фона на почти липсващото активно мисионерстване на клира, няма как да не се съгласим с призива на въпросния автор: "Нека не лишаваме академичните общности от възможността да сеят семената на вярата, която да израства и да получава автентичния си живот в Църквата".

Повече аз нямам какво да кажа."


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wyh36 

Разпространяване на статията: