Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (12 Votes)

Prof. Stoyanov0002Богословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски” организира международна научна конференция в памет на църковния историк проф. д-р Христо Стоянов Христов (1941-2000 г.) във връзка с 75-годишнината от неговото рождение.

Конференцията ще се проведе на 2 декември, петък, от 9.30 часа в Аулата на Богословския факултет в София.

Преди началото на научната проява в параклиса на Богословския факултет от 9.00 ч. Негово Светейшество Българският патриарх Неофит и синодални архиереи ще отслужат панихида за всички починали преподаватели на духовната ни Алма матер. 

Специално за конференцията в София пристигат богослови и църковни историци от Гърция, Германия, Швейцария и Чехия, колеги и бивши студенти на проф. Христо Стоянов и настоящи водещи учени както от страната, така и от чужбина. Сред тях са църковният историк проф. Адолф-Мартин Ритер от университета в Хайделберг, проф. Доминик Буркхард от Вюрцбург и политическият социолог проф. Волфганг Шрьодер. В научните дискусии ще се включат също деканът на Богослоския факултет на СУ проф. Александър Омарчевски, зам.-деканът доц. Павел Павлов, преподаватели от ВТУ и Историческия факултет на СУ.

Проф. Христо Стоянов Христов е роден на 6 юни 1941 г. в гр. Пазарджик. През 1960 г. завършва Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски“ на гара Черепиш, Врачанско, а през 1965 г. завършва Духовната академия “Св. Климент Охридски” в София. През годините 1967-1969 специализира в Босе, Швейцария, и в Бохум, ФРГ. От 1966 г. е аспирант (докторант) по История на Църквата, а докторатът му е върху протестантските мисии в България, защитен през 1971 г. От същата година е асистент по църковна история, от 1979 г. – доцент и от 1985 г. – професор. Преподава Обща история на Църквата, История на БПЦ и История на съвременните православни църква. Защищава хабилитационен труд на тема „Из историята на иконоборството (717-741 г.)“ (изд. в ГДА, Т. 30 (56), 1980-1981, София, 1990). Проф. Христо Стоянов Христов е активен участник в богословските диалози на БПЦ с инославните през 80-те и 90-те години на ХХ в. Той е и сред основателите на Православния богословски факултет във Велико Търново, за което през 2002 г. е посмъртно удостоен с грамота от Великотърновския университет "Св. Кирил и Методий". Тя ще бъде представена на съпътстващата конференцията изложба, свързана с творческия път на професора.

Проф. Христо Стоянов Христов е обучил над 3000 студенти, подготвил е много специализанти и петима асистенти, които застъпиха веднага след кончината му в ръководените от него катедри в София и Велико Търново.

Всички, които имат интерес към темите на конференцията, са поканени да присъстват.

ПРОГРАМА НА МЕЖДУНАРОДНАТА КОНФЕРЕНЦИЯ "ХРИСТИЯНСТВОТО И ЕВРОПА"

София, 2 декември

08.50 – 09.00 ч. Обща снимка на всички участници и гости пред сградата на Богословския факултет на СУ

09.00 – 09.30 ч. Панихида за проф. д-р Христо Стоянов Христов и всички от века почивши преподаватели в параклиса на Богословския факултет на СУ – площад "Св. Неделя" № 19, ΙІІ етаж.

Първа сесия: 09.30 – 12.30 ч. 

Модератор д-р Климент Христов

Тържествено откриване на международната конференция със слово на декана на БФ проф. д-р Александър Омарчевски – Аула на Богословския факултет

Тържествено слово на Негово Светейшество Неофит, патриарх Български

Приветствени слова от духовници

Проф. д-р Александър Омарчевски, декан на Богословския факултет: „Източната църква и император Константин”

Проф. д-р Адолф-Мартин Ритер, Богословски факултет - Хайделберг: „Християнството, ислямът и Европа”

Проф. д-р Константин Николакопулос, образователно направление „Православно богословие” в Максимилиановия университет - Мюнхен: „Вяра и разум – богословието като обект на изследване – православното гледище”

Пастор проф. д-р Дагмар Хелер, декан на Института в Босе, Швейцария: „Връзките между Православието и църквите на Реформацията”

Доц. д-р Мартин Илерт, Богословски факултет към Университет Хале: „Двустранните срещи между Съюза на евангелските църкви в ГДР и Българската православна църква в периода 1974-1992 г. – един изключителен богословски диалог”

Проф. д-р Волфганг Шрьодер, Университет Вюрцбург: „Чия Европа? Кой съюз? Политическа философия на европейската Post-Brexit интеграция”

12.30 – 14.00  Обедна почивка

14.00 – 17.30  Втора сесия

Доц. д-р Павел Павлов, Богословски факултет: „Делото на проф. Христо Стоянов Христов”

Проф. д-р Доминик Буркхард, катедра Църковна история на Средновековието и Новото време, Университет Вюрцбург: „Църквата и държавата в Европа: студена война, съжителство или сътрудничество?”

Доц. д-р Александър Николов, Исторически факултет СУ: „Евреите – обичайните заподозрени?”

Доц. д-р Милтиадис Ванчос, Богословски факултет Солун: „Абортите от гледище на православната биоетика”

Д-р Томас Кремер, Университет Айхщед: „Църковните унии”

Пастор Кристиан Шуке, Берлин: „Спомени”

Д-р Климент Христов, Богословски факултет на СУ: „Кой ни открадна темите?”

Д-р Клаус Физингер, ръководител на фондация "Ханс Зайдел" за Югоизточна Европа – заключителни думи

Закриване на конференцията

03 декември        

Поклонение на гостите в Рилската света обител

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wrd6c 

Разпространяване на статията: