Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)

3bТази вечер в Музея за история на София тържествено беше открита изложба с фотоси и картини от Зографския манастир. Изложбата се организира по почин на Ефория "Зограф" във връзка с 90-годишнината й и в сътрудничество с ръководството на софийския музей. Тя е поставена под патронажа на министъра на външните работи Даниел Митов и на кмета на София Йорданка Фандъкова. 

За откриването беше дошъл игуменът на Зографския манастир в Света гора архимандрит Амвросий заедно с няколко от братята. На тържеството присъстваха монаси, свещеници, научни дейци, политици, вярващи мъже и жени, много от които са дарители на Зографския манастир.

Сред официалните лица бяха министърът на външните работи Д. Митов, народни представители, директорът на Дирекция "Вероизповедания" на МС Емил Велинов, зам.-министър на външните работи Христо Ангеличин, генералният консул на България в Солун Владимир Писанчев, Браницкият епископ Григорий, викарий на Българския патриарх и Софийски митрополит, и др. 

За откриването на изложбата беше донесено и копието на неръкотворната икона на свети вмчк Георги, направено от големия български художник Цанко Лавренов. Тази икона постоянно е в параклиса "Св. цар Борис" в сградата на Зографския манастир в Пловдив.

Могат да се видят общо 28 фотографии, представящи Зографската света обител и места в страната, свързани със Зограф. Изложени са и три картини – една, чийто автор е художникът Цанко Лавренов, и още две, изпълнени в литографска техника. Сред интересните експонати е и фототипното издание на Паисиевата история, направено преди две години в България.

Преди откриването концерт с църковни песнопения от светогорската зографска традиция изнесе хор от певци под диригентството на Андрей Касабов, секретар на Софийска митрополия. След това игуменът архим. Амвросий поръси всички със светена вода и започнаха приветствията. Говориха д-р Кирова, директор на Музея за история на София, йеромонах Гавриил, първи епитроп на Зографския манастир, проф. Иван Ж. Димитров, председател на УС на Ефория "Зограф", и накрая завърши министър Митов, който каза:

По исторически причини, Министерството на външните работи, което в миналото е отговаряло за връзките на държавата с вероизповеданията, е свързано с дейността на Ефория „Зограф” от самото й създаване. Затова съм днес с вас в официално качество. Обаче най-вече като поклонник на българския манастир „Св. вмчк. Георги Зограф” в Атон и патриот, за мене е чест да присъствам на откриването на настоящата изложба. Нейният домакин е Музеят за история на София, а организатор – Ефория „Зограф”. Поводът навършването на 90 години от учредяването на Ефорията от цар Борис III през 1926 г.

Днешното събитие има дълбок смисъл за мене, тъй като впечатляващите фотографии и картини на изложбата свидетелстват не само за историята и дейността на Ефория „Зограф”, но също така и за православния и родолюбив характер на българския народ. Именно съхраняването на православната вяра, родовата памет и съзнание са били в основата на мъдрия държавнически ход на цар Борис III да бъде учредена Ефорията като предпоставка за запазването на българския характер на православното монашество в Зографския  манастир. Тук е мястото да отдадем дължимото на ЕфорияЗограф” за това, че през тези девет десетилетия тя неуморно подпомага братството на българската зографска светиня в неговата монашеска и мисионерска дейност и популяризира тази дейност сред българския народ.

Бил съм на поклонение в манастира два пъти и съм под дълбоко впечатление от видяното, така както и съм силно респектиран от всичко, което поколения монаси са сторили за опазването и развитието му. От личния си опит мога да кажа, че в Светата обител небесният мир и мъдрост създават атмосфера на кротко смирение и тиха духовна радост. Божествената благодат е над човеците навсякъде по света, но като че ли именно на такива места тя се усеща най-непосредствено.

Монашеската република на Атон е уникално място, тъй като под обща църковна юрисдикция там съжителстват представители на различни православни народи и църкви, които извън Света гора често звучат с различни гласове, а понякога, за съжаление, и по светски причини си противостоят. Именно зографското братство е истинско свидетелство, че, въпреки тежките условия, в които се е намирало в миналото или днес, българското православие е жизнено и е в състояние достойно и независимо да участва в голямата, вселенска, православна общност.

Затова съм радостен да знам, че през последните години както на патронния празник на манастира, така и в други дни все повече българи посещават светата обител. Надявам се, че наред с другите причини се увеличава и интересът към обителта, който е мотивиран от истински верови основания. Междувременно в Зограф са в ход различни дейности по реставриране, възстановяване и обновяване. Уверявам Ви, че българската държава, в лицето на МВнР, включително и чрез Ефория „Зограф”, ще продължи да оказва всякакво съдействие на монашеското братство в името на изпълнението на неговата богоугодна и патриотична мисия.

Като Ви благодаря за предоставената ми възможност да се обърна към всички Вас, призовавам софиянци, гостите на столицата и особено представителите на младото поколение да се възползват от случая и да разгледат изложбата. Обърнете специално внимание и на Фануилската икона на свети Георги, чието копие, направено от големия български художник Цанко Лавренов, се намира тук.

Разбира се, нека тези, които имат възможност, при първи удобен случай да отидат и се поклонят в първопричината за създаването на Ефория „Зограф” и за нашето събитие тук – манастира „Св. вмчк Георги” – българската светиня на Света гора!

Изложбата ще е отворена за посетители от 3 до 19 юни включително и специално за нея входът е свободен.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w89yu 

Разпространяване на статията: