Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)

narodno subranieДнес парламентът гласува на първо четене Проектозакона за промени в Изборния кодекс. Една от промените засяга вероизповеданията. И по-конкретно в чл. 182 се създава нова алинея 5 със следния текст: "Не се допуска предизборна агитация от служители на вероизповеданията".

В мотивите се казва:

"Целта на допълнението е да се предотврати възможността за използване на религиозните убеждения на гражданите в процеса на формиране на тяхното мнение, въз основа на което те правят политическия си избор. Категоричното разграничаване на религията от държавната власт в РБългария е закрепено както в Конституцията - чл. 13, ал. 4, постановява, че религиозните общности и институции, както и верските убеждения не могат да се използват за политически цели, така и в чл. 7 от Закона за вероизповеданията. Тази забрана е един от белезите, които характеризират РБългария като светска държава, която осигурява свобода на всички религиозни убеждения, но доколкото те не бъдат смесвани по никакъв начин с политиката и държавната власт.

Предлаганите текстове конкретизират тази забрана в контекста на предизборната агитация. В последно време се появиха сигнали за разпространение на политически послания от свещенослужители и то от различни религиозни общности. Такива прояви крият съществени рискове за обществото, противоречат на коституционните принципи и затова е обосновано въвеждането на изрична забрана за извършването им. Нормата е адресирана конкретно към служителите на вероизповеданията, като по този начин се разширява максимално обхватът й - те нямат право да агитират не само по време на различни събирания и изпълнение на религиозни обичаи, но и при каквито и да било други обстоятелства, защото самото им качество на свещенослужители може да оказва чрез авторитета, с който е натоварено, решаващо влияние върху вярващите. Обществото има интерес от провеждането на предизборни кампании, в които да се проявява сблъсък на политически идеи, но не и от религиозно противопоставяне. Верските убеждения трябва да останат в сферата на личния избор, който не е предмет на държавно регулиране и политическа изява".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w3h96 

Разпространяване на статията: